We wtorek, 12 maja br. obchodzony będzie w Polsce Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej. Wpisuje się on w Międzynarodowy Rok Pielęgniarki i Położnej, ogłoszony decyzją Międzynarodowej Rady Pielęgniarek (ICN).
 
Z tej okazji metropolita katowicki abp Wiktor Skworc skierował słowo do pielęgniarek i położnych, w którym poinformował, że w niedziele, 10 maja br. o godz. 12.00 w katowickiej katedrze Chrystusa Króla odprawi Mszę św. W ich intencji, a także w intencji ich rodzin. Będzie ona transmitowana przez internet oraz Radio eM.
 
W dokumencie metropolity katowickiego czytamy m. in.: „Myśląc o Was w tym trudnym czasie troski o zdrowie drugiego człowieka, wypowiadam słowa św. Pawła Apostoła: „Dziękuję Bogu mojemu, ilekroć was wspominam – zawsze w każdej modlitwie, zanosząc ją z radością za was wszystkich” (Flp 1,3-4)”.
 
Abp Skworc przypomniał, że charyzmat to dar, umiejętność, uzdolnienie otrzymane od Ducha Świętego, które ma dopomóc w wypełnianiu życiowej misji. Zwracając się do pielęgniarek i położnych napisał: „Waszą misją jest służba życiu, zwłaszcza zagrożonemu przez chorobę, wymagającemu pomocy i specjalistycznej opieki. W tym właśnie duchu – służby życiu – pełnicie pełną poświęcenia misję, posługując chorym w celu ich powrotu do zdrowia”.
 
Dodał, że dzięki największemu charyzmatowi, którym jest miłosierna miłość, pielęgniarki i położne pokazują, iż posługa leczenia i pielęgnacji polega nie tylko na profesjonalnym wykonywaniu czynności medycznych, ale także na słuchaniu chorego, prowadzeniu z nim rozmowy, udzielaniu odpowiedzi na najtrudniejsze pytania. „Czasem tylko jedno słowo, uśmiech, otarcie potu z czoła lub nawet milcząca obecność mogą okazać się dla chorego bardzo pomocne w nieraz długim procesie powrotu do zdrowia i sił” - zauważył metropolita katowicki.
 
Zwrócił też uwagę na szczególną aktualność słów papieża Franciszka zawartych w orędziu na tegoroczny 28. Światowy Dzień Chorego: „W obliczu sytuacji krytycznych i możliwej porażki nauk medycznych wobec przypadków klinicznych coraz bardziej problematycznych i wobec niekorzystnych diagnoz, jesteście wezwani do otwarcia się na wymiar transcendentny, który może ukazać najgłębszy sens waszej profesji”.
 
Abp Skworc podkreślił, że obecna sytuacja pandemii przynagla nas do otwarcia się na ten wymiar, co pozwala odkryć na nowo powołanie i zawód pielęgniarki oraz położnej jako powołanie do świętości. Przypomniał, że uczyła tego niedawno beatyfikowana Hanna Chrzanowska, pielęgniarka z Krakowa.
 
Metropolita katowicki wskazał, że zazwyczaj powołanie do świętości kojarzy się z milczeniem, długotrwałą modlitwą, odejściem od aktywności i świata. Przywołując słowa papieża Franciszka z adhortacji „Gaudete et exsultate” podkreślił jednak nowy sposób realizowania świętości, widoczny w codziennej, pielęgniarskiej posłudze: „życie kontemplacją pośród działania”. Zdaniem metropolity katowickiego przyjęcie takiej postawy pozwoli zauważyć człowieka w pełnym jego wymiarze: fizycznym, relacyjnym, intelektualnym, uczuciowym, jak również duchowym. „Szpitalna codzienność zaświadcza, że już w ten sposób postępujecie, kiedy nieraz jako pierwsze zauważacie potrzeby duchowe pacjentów i wzywacie duchownego, stając się pośrednikiem między chorym a kapelanem szpitalnym” - napisał.
 
Abp Skworc wskazał również, że pielęgniarki i położne asystują nie tylko przy zabiegach medycznych, ale są także obecne przy udzielaniu ich podopiecznym sakramentu chorych czy wiatyku. Same, trwając na modlitwie w kaplicy szpitalnej, stanowią przykład dla najbliższego otoczenia. „Aby rozwijać w sobie to powołanie do świętości, zapraszam Was także do Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich, którego oddział znajduje się na terenie naszej archidiecezji” - czytamy w dokumencie.
 
Abp Skworc złożył pielęgniarkom i położnym życzenia, by ich codziennej pracy towarzyszyły radość, pokój i nadzieja. „Za Waszą wytrwałą posługę wobec chorych – szczególnie w tym trudnym czasie pandemii, kiedy narażacie własne zdrowie i życie – przyjmijcie w imieniu Kościoła Archidiecezji Katowickiej i jego pasterza szczere Bóg zapłać, dar modlitwy i błogosławieństwa: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.
 
Pełny tekst listu abp. Wiktora Skworca do pielęgniarek i położnych https://katowicka.pl/o-diecezji/aktualnosci/1281-abp-w-skworc-do-pielegniarek-wasza-misja-jest-sluzba-zyciu
 
Załączniki:
Mówi ks. Tomasz Wojtal, rzecznik prasowy Metropolity Katowickiego

Najnowsze

06 lipiec 2020

Maryja jest jak „balsam” na wszystkie zranienia duszy i ciała

Metropolita katowicki przewodniczył mszy św. w ramach 55. Pielgrzymki Apostolstwa Chorych na...

06 lipiec 2020

Komunikat Komisji Nauki Wiary KEP w sprawie kultu św. Szarbela

Od wielu lat rozwijają się zarówno w Polsce, jak też w innych...

06 lipiec 2020

Panteon Górnośląski będzie zbiorem otwartym

- Panteon Górnośląski będzie zbiorem otwartym prezentowanych postaci, aby można było go...

06 lipiec 2020

Każda grupa krwi jest cenna i potrzebna

O oddawanie krwi apeluje metropolita katowicki. Abp Wiktor Skworc przyłączył się do...

03 lipiec 2020

Archidiecezja użycza przestrzeń Katedry dla Panteonu Górnośląskiego

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc (w imieniu Archidiecezji Katowickiej) i Ryszard Kopiec...