Nowe oddziały - ginekologiczny i położniczy oraz neonatologii - pobłogosławił metropolita katowicki w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

- Skończył się już okres Bożego Narodzenia, rozpoczęliśmy okres zwykły, ale w centrum Bożego Narodzenia jest Dziecko i Matka - Maryja i mały Jezus (…). Chcę pobłogosławić temu oddziałowi i tym wszystkim, którzy tu pracują i którzy tu będą leczeni - powiedział metropolita katowicki. Podkreślił, że odnowione struktury są ważne, ale najważniejsi są ludzie: profesorowe, pielęgniarki, położne, także personel pomocniczy.  - Trzeba bardzo tym ludziom dziękować, bo tworzą zespół, który chce służyć człowiekowi, matce, która oczekuje dziecka i dziecku, które jest w drodze na świat - tłumaczył abp Skworc.

O specyfice oddziałów ginekologicznego i położniczego oraz neonatologii, a także o szczegółach przedsięwzięcia mówił  prof. Andrzej Witek, kierownik katedry i kliniki ginekologii i położnictwa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

- To tutaj kierowane są pacjentki z ciężkimi schorzeniami kardiologicznymi i hematologicznymi; kobiety w ciąży po przeszczepach nerek i wątroby, a my się nimi po prostu opiekujemy. Zależy nam na tym, aby każda kobieta - przed i po porodzie - przebywała w godnych warunkach. Chcielibyśmy im zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo, ale także dobre warunki bytowe - wyjaśniał prof. Witek.

Całe przedsięwzięcie było realizowane etapami. Początki prac sięgają roku 2016, gdy całkowicie wyremontowano izbę przyjęć i poradnię przykliniczną. W drugim etapie odnowiona została porodówka i trakt operacyjny z oddziałem ginekologicznym. Otwarcie oddziału połogowego, noworodkowego i patologii ciąży jest zwieńczeniem wcześniejszych prac.

Jak podkreśla Anna Stachulska, p.o. położnej oddziałowej bloku porodowego na Oddziale Położnictwa i Ginekologii, "blok porodowy w nowych warunkach porodowych funkcjonuje już pół roku". - Dla personelu oznacza to lepszy komfort pracy. Ale to także ogromne udogodnienie dla pacjentek. Są pojedyncze sale porodowe z aneksem sanitarnym - z łazienkami i prysznicami - wyjaśniała.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach powstało w wyniku połączenia dwóch placówek medycznych: Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii oraz Centralnego Szpitala Klinicznego. Dysponuje ok. 600 łóżkami (w dwóch lokalizacjach), oferując pełny zakres świadczeń medycznych: kompleksową diagnostykę, lecznictwo ambulatoryjne oraz pełnoprofilowe leczenie szpitalne. W placówce stale rozwijana jest również kompleksowa opieka onkologiczna m. in. nad pacjentkami z bardzo rzadkimi nowotworami neuroendokrynnymi.

Najnowsze

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...