Katolicy, ewangelicy, metodyści, baptyści i przedstawiciele kościoła polskokatolickiego z diecezji sosnowieckiej i archidiecezji katowickiej zebrali się w Katowicach na centralnym nabożeństwie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Uczestników powitał o. Tomasz Golonka OP, gospodarz miejsca – przeor klasztoru dominikanów i proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Katowicach.

– Po raz pierwszy za czasu dominikańskiej obecności w Katowicach odbywa się w naszej świątyni modlitwa ekumeniczna, z czego się bardzo cieszymy – mówił, zapraszając do wspólnej modlitwy.

Nabożeństwu przewodniczył bp Marek Szkudło, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. Kazanie wygłosił bp Marian Niemiec, biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. W swoim słowie nawiązał on do fragmentu, jaki do rozważania zaproponowali przedstawiciele chrześcijan z Malty. To oni opracowali tegoroczne materiały, dlatego jest to fragment Dziejów Apostolskich, mówiący o pobycie Apostoła Pawła na ich wyspie. Udaje mu się tam dobrzeć bezpiecznie, choć statek, którym podróżuje, rozbija się. Maltańczycy okazują przybyszom niezwykłą życzliwość i goszczą ich przez trzy miesiące – do momentu, kiedy rozbitkowie mogą bezpiecznie ruszyć w dalszą drogę. Biskup odniósł tę sytuację do współczesnych wydarzeń, kiedy na wyspę również docierają uchodźcy. Przypomniał, że postawę Pawła cechowała życzliwość i stąd inni pasażerowie zaczęli okazywać ją sobie wzajemnie.

Bp Niemiec nawiązał również do motywu burzy, który pojawił się zarówno we fragmencie Dziejów Apostolskich i Ewangelii. – Burze na morzu, burze życiowe, burze rodzinne. Tego nie możemy uniknąć. Jest to wpisane w nasze życie. Bardzo często mimo odpowiedniego przygotowania, doświadczenia, każda nowa burza może wprowadzić lęk, zwątpienie i zniechęcenie. Spotkało to uczniów, doświadczonych rybaków, na Morzu Galilejskim – mówił. – Ważne, żeby w burzach życiowych nie zapomnieć o Jezusie. Znajdować Go i prosić. W burzach życiowych nie dać się ogarnąć zwątpieniu. Nie zapomnieć o obietnicy, że nikt i nic nas nie odłączy od miłości Bożej, która jest w Jezusie Chrystusie. Ważne, by w burzach życiowych, być otoczonym życzliwymi ludźmi, którzy przywrócą otuchę. To wielkie błogosławieństwo – podkreślił.

Przypomniał, że symbolem ruchu ekumenicznego jest łódź. – Ekumenizm rozpoczął się wtedy, kiedy Kościoły postanowiły wsiąść do jednego statku. Do łodzi, której główny maszt stanowi krzyż – symbol Jezusa Chrystusa. Wchodząc nie można było zabrać wszystkiego. Trzeba było zostawić, porzucić bagaż, czy to tradycji, czy nieżyczliwości, czy lęku – zauważył bp Niemiec.

W imieniu Kościołów zrzeszonych w Śląskim Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej zebranych pozdrowił ks. Adam Stelmach, z Kościoła polskokatolickiego, proboszcz parafii MB Bolesnej w Sosnowcu i wiceprzewodniczący Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. W swoim słowie nawiązał do szczególnego rodzaju burzy jaką jest cyklon. – Jak trudno wytrwać widząc sam grzech i jego rosnącą moc – tego doświadczamy. Nawet apostołowie ulegają pokusie i podejrzewają Jezusa o brak zainteresowania ich losem. Jak mogli tak zrobić? Jak mogli wykrzyczeć: nic Cię to nie obchodzi? Czy nie miałeś ochoty wykrzyczeć tego samego? Ale pamiętajmy w samym środku mojej burzy i mojego cyklonu jest Pan Bóg. On sam, jako nagroda dla wytrwałych – mówił ks. Stelmach.

List do zebranych skierowany przez abp Wiktora Skworca, metropolitę katowickiego odczytał bp Marek Szkudło. W swoim słowie abp Skworc przypomniał, że w tym roku wchodzą w życie regulacje zakazujące handlu w niedzielę. – Oznacza to wezwanie dla Kościołów w Polsce, aby przekonywać ochrzczonych do zachowania trzeciego przykazania Dekalogu – podkreślił. Nawiązując do „Apelu o poszanowanie i świętowanie niedzieli” z 2015 roku, wystosowanego przez przedstawicieli Kościołów w Polsce, zwrócił uwagę o potrzebie nieustannego zwracania uwagi, że istotnym wyrazem świętowania niedzieli jest modlitewne zgromadzenie. Przypomniał słowa z listu do Hebrajczyków: „Nie opuszczajmy naszych wspólnych zebrań, jak się to stało zwyczajem niektórych, ale zachęcajmy się nawzajem” (Hbr 10, 24-25).

Hasłem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan są słowa „Życzliwymi bądźmy”. – Przypomina mi się list papieski mówiący o adoracji Boga, który przyszedł na świat „wyrazić swoją czułość”. W tej czułości jest obecna także życzliwość. To jest pochylenie się niżej do człowieka, stanie się dla niego pokarmem, bratem, okazanie miłosierdzia. Bo życzliwość to życzenie drugiemu czegoś dobrego, to troska o jego przyszłość, zaproszenie do wieczności. Przyjście Boga na świat jest wyrazem życzliwości. Jeżeli zapraszamy go do swojego życia, to Duch Święty kształtuje w nas taką życzliwość, postawy troski i miłości, życia nie dla siebie ale dla innych – komentował bp Marek Szkudło, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej.

Nabożeństwa, podczas których modlą się chrześcijanie różnych denominacji, mają jego zdaniem głęboki sens. – Tego nie da się prosto zmierzyć. Ale mam wielu znajomych, którzy są z innych Kościołów i to nie jest żadną przeszkodą w naszych kontaktach. Ważne by pamiętać, że każdy taki tydzień: czy miłosierdzia, modlitw o jedność chrześcijan, czy misyjny, przypomina nam, że to nie ma być tylko 7 dni z naszego życia, to przesłanie powinniśmy realizować na co dzień – przekonywał bp Szkudło.

Najnowsze

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej

Do momentu jej kanonicznego objęcia administratorem apostolskim pozostaje abp Adrian Galbas SAC.

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.