Dziewięciu alumnów III roku śląskiego seminarium przyjęło w Katowicach strój duchowny: sutanny i koloratki.

Włożyć sutanny pomogli alumnom ich proboszczowie. Kaplicę Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach wypełnili też bliscy młodych mężczyzn, którzy przygotowują się do kapłaństwa.

Bądź jak Dawid
Dziewięciu alumnów, którzy po raz pierwszy włożyli sutanny, siedziało w pierwszym rzędzie kaplicy. Homilię wygłosił rektor seminarium ks. Marek Panek. Patrząc na grupę kandydatów do kapłaństwa, znacznie mniej liczną, niż roczniki seminaryjne przed laty, mówił im o... Dawidzie i Goliacie.

Zwrócił im uwagę, że Dawid, występując do boju z olbrzymem, odrzucił skorzystanie ze wspaniałej zbroi, która do niego nie należała. - Zwyciężył z tym, co miał, z tym, co jego: kijem, kilkoma kamieniami i procą - powiedział.

Mówił im też o potrzebie stanięcia w prawdzie i o pokorze. O tym, że sutanna nigdy nie może być noszona z intencją zamanifestowania swojej wyższości, przynależności do jakiejś lepszej kasty. Ostrzegł, że takie pozbawione pokory myślenie o sobie się zdarza.

- Nie jesteście inaczej od innych ubrani dlatego, że jesteście od innych lepsi. Nie. Mamy być zawsze tymi, którzy w dialogu z Jezusem potrafią współczuć ludziom, poznając ich troski, by we współpracy z Jezusem karmić Słowem Bożym, a jak trzeba, to także karmić chlebem powszednim - powiedział.

Dasz radę
Podkreślił, że kapłani mają być po prostu... sługami. I zdradził, że służba ludziom u boku Jezusa daje bardzo głęboką satysfakcję. - Niesie wiele radości. Pozwala przeżywać także, choć nie za często, chwile uniesień... Choć bywa oczywiście także trudno i smutno, ale to wszystko jest wpisane po prostu w życie - podkreślił.

Dziewięciu alumnów, którzy przeżywali swoje obłóczyny, patrzało na swojego rektora, stojącego przy ambonie. - Dasz radę. Dasz radę, jeśli będziesz wiedział, czym dysponujesz. Co jest twoje. I potrafił dobrze to wykorzystać - powiedział im ks. Marek Panek. - Jeśli będąc świadomym swojej słabości i ograniczeń, będziesz szedł zawsze z Nim. Z Jezusem - dodał.