Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc odprawił Mszę św. wieczorną w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. 2 kwietnia przypada 15. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Hierarcha przypomniał w homilii postać papieża Polaka. Liturgia odbyła się bez udziału wiernych.

W homilii abp Skworc zacytował słowa kard. Josepha Ratzingera, wypowiedziane podczas liturgii pogrzebowej Jana Pawła II: "W pamięci nas wszystkich na zawsze pozostanie ta chwila, gdy w ostatnią Niedzielę Wielkanocną swojego życia Ojciec Święty, naznaczony cierpieniem, raz jeszcze ukazał się w oknie Pałacu Apostolskiego i po raz ostatni udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi. Możemy być pewni, że nasz ukochany papież stoi teraz w oknie domu Ojca, widzi nas i nam błogosławi. Tak, pobłogosław nas!".

- Zwracając się do was z pustej katedry, również wyrażam pewność, że Jan Paweł Święty stoi teraz w oknie domu Ojca, widzi nas i nam błogosławi - zapewniał metropolita katowicki. - Skąd ta pewność? Opiera się ona na nauce Kościoła, który jest wspólnotą, "komunią świętych"! - przypomniał.

W homilii hierarcha zwrócił się do św. Jana Pawła II o ustanie epidemii. - Wspomóż nas! - wolał. Prosił też papieża Polaka o "powołania do wyłącznej służby Chrystusowi w Jego Kościele, do wyłącznej służby Ewangelii-– Dobrej Nowinie". Przypomniał, że dzisiaj przypada pierwszy czwartek kwietnia, a więc to jest czas modlitwy o nowe powołania i o wierność powołanych powołaniu. - Bracia, miejcie odwagę jak Karol Wojtyła! - zachęcał kapłanów i alumnów śląskiego seminarium.

Metropolita katowicki przypomniał też tytuł przedostatniej książki papieża z Polski - "Wstańcie, chodźmy!". - Tymi słowami rozbudzał naszą znużoną wiarę, wyrywał ze snu uczniów wczoraj i dzisiaj. "Wstańcie, chodźmy!" - mówi do nas także dzisiaj i zaprasza młodych, aby szli za głosem powołania - podpowiadał. - Kościół woła do Pana żniwa, aby posłał robotników na swoje żniwo. Wołanie to jest szczególnie intensywne w każdy pierwszy czwartek miesiąca - podkreślał arcybiskup.

Przypomniał także, że "kapłani modlą się za wspólnotę i w imieniu wspólnoty zawsze, a w tym szczególnym czasie czynią to szczególnie intensywnie, gdy nasze wieczerniki pozostają puste. Modlą się jednak ze świadomością komunii, jedności ze swoimi diecezjanami, parafianami, w łączności ze świętymi, aby umacniała się jedność całego Kościoła w Duchu przez praktykowanie braterskiej miłości".

Na koniec homilii metropolita katowicki wezwał wszystkich wiernych, cytując liturgię słowa: "Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych, lecz słuchajcie głosu Pańskiego". Wezwał do tego szczególnie teraz, kiedy zbliża się czas Wielkiego Tygodnia.

ASP / KAI

Najnowsze

25 czerwiec 2022

16 i 17 diakon stały w archidiecezji katowickiej

Marek Dytkowski i Marek Hadalski to dwaj wyświęceni w parafii NMP Matki...

24 czerwiec 2022

Jest 15. diakon stały w archidiecezji katowickiej

Krzysztof Jamrozy, mąż Urszuli, ojciec Marysi, przyjął 23 czerwca w Mysłowicach święcenia...

22 czerwiec 2022

Msza św. na zakończenie roku formacyjnego w WŚSD

Alumni podziękowali za wspólnie przeżyte chwile i prosili o błogosławieństwo na czas...

21 czerwiec 2022

Dom księży emerytów ma 25 lat

Już 25 lat działa w Katowicach Dom świętego Józefa – czyli dom...

20 czerwiec 2022

Śp. ks. Bernard Starosta

Z przykrością zawiadamiamy, że 19.06.br. w 90. roku życia, 68. roku kapłaństwa...

19 czerwiec 2022

Szczególne śląskie wiano dla naszego narodu

Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodniczył Mszy sprawowanej w Katedrze Chrystusa Króla...