O tym, że każdy jest w pobliżu, w orbicie działania Chrystusa zmartwychwstałego mówił bp pomocniczy Adam Wodarczyk w Niedzielę Zmartwychwstania.

Biskup Adam Wodarczyk przypomniał, że corocznie z radością obchodzimy Zmartwychwstanie Chrystusa, nawet dzisiaj, gdy cała ludzkość przeżywa dramatyczny czas pandemii koronawirusa. - Z tego powodu opustoszały nasze ulice, szkoły, uczelnie, miejsca pracy, kina, restauracje, ale także nasze świątynie - zauważył biskup.

Misterium Paschalne ma dwa aspekty: przez swoją śmierć Chrystus wyzwala nas od grzechu, przez swoje Zmartwychwstanie otwiera nam dostęp do nowego życia. Jest ono przede wszystkim usprawiedliwieniem, które przywraca nam łaskę Bożą, abyśmy i my wkroczyli w nowe życie – jak Chrystus powstał z martwych - mówił bp Wodarczyk.

Biskup przypominał, że bardzo często rozważając zmartwychwstanie Chrystusa, w związku z obchodem Świąt Wielkanocnych, myślimy przede wszystkim o historii pustego grobu albo objawieniu się Chrystusa po zmartwychwstaniu uczniom.

- Tymczasem powinniśmy sobie przyswoić także inną perspektywę zmartwychwstania Chrystusa, że On żyje dzisiaj a „każdy, kto w Niego (Chrystusa Zmartwychwstałego) wierzy, przez Jego imię otrzymuje odpuszczenie grzechów” (Dz 10, 43) - podkreślał hierarcha dodając, że Chrystus jest dzisiaj obecny w naszych domach – kościołach domowych, gdy uczestniczymy w liturgii za pomocą Internetu czy telewizji.

- Czym byłoby nasze życie, obecna niełatwa sytuacja dziejowa, bez wiary w zmartwychwstanie Chrystusa? - pytał biskup Wodarczyk. - Istnieniem ku śmierci i beznadziejnością. (...) Prawdziwe życie bez wiary w zmartwychwstanie jest niemożliwe. Inaczej stanowi tylko istnienie ku śmierci, ciemności, rozpaczy i bezsensowi - wskazywał w homilii.

- Wielu jest ludzi, którzy traktują Boga i Chrystusa tylko jako pewnego rodzaju pogotowie ratunkowe w kłopotach tego życia - mówił podkreślając, że "tylko wiara w zmartwychwstanie Chrystusa sprawia, że to życie jest warte życia. Nie byłoby nic warte, gdyby Chrystus nie umarł i nie zmartwychwstał!" - wyjaśniał.

Zmartwychwstanie Chrystusa jest rękojmią wszystkiego, co tworzy treść naszej wiary, naszych praktyk religijnych. Bez zmartwychwstania Chrystusa nie miałyby żadnego sensu sakramenty - mówił.  

Wskazywał też, że "bez wiary w zmartwychwstanie Chrystusa niemożliwa byłaby prawdziwa miłość, miłość bezinteresowna, polegająca na dawaniu siebie, na służbie." - Bez wiary w zmartwychwstanie Chrystusa załamalibyśmy się w obliczu cierpień, choćby tych, które teraz przeżywamy w czasie pandemii, a śmierć byłaby dla nas rozpaczą, pogrążeniem się w mroku nieprzeniknionym - mówił biskup.

- Zmartwychwstanie Chrystusa jest rękojmią, że nasze życie jest raz na zawsze i nieodwołalnie włączone w tę rzeczywistość, jaką jest Chrystus zmartwychwstały - nasza nadzieja - przypominał. - Raz umarł za nasze grzechy, a teraz żyje jako Pan zmartwychwstały i żyć będzie bez końca - powiedział.

Bp  Adam Wodarczyk mówił o tym, że Zmartwychwstanie Chrystusa to rzeczywistość, która wszystkiemu nadaje sens, wszystko przenika, wszystko przemienia, z niego płynie wszelka moc. - Każdy jest w pobliżu, w orbicie działania Chrystusa zmartwychwstałego. O tym mówi nam nasza wiara i ona każe nam spotykać się z rzeczywistością Chrystusa zmartwychwstałego - podkreślał.

Przekonywał, że najpierw jednak musimy odnowić swoją wiarę w zmartwychwstanie Chrystusa. - Musimy trwać w Chrystusie Zmartwychwstałym przez wiarę, nadzieję, miłość, przez Ducha Świętego, przez modlitwę, słuchanie słowa Bożego, przez przyjmowanie sakramentów (gdy w końcu będzie to możliwe), przez pełnienie uczynków żywych, płynących z miłości. To jest nowe życie, które przez wiarę i chrzest rozpoczęło się w nas, a teraz musi się rozwijać, musi trwać aż do chwili naszej fizycznej śmierci, która będzie przejściem do pełni życia, do uczestnictwa w pełni życia Chrystusa zmartwychwstałego w domu Jego Ojca - zapewniał.

W homilii odniósł się do panującej pandemii, mówiąc, że "Bóg dopuszcza te mroki dla doświadczenia naszej wiary, ale światło Chrystusa zmartwychwstałego rozprasza wszystkie mroki i w nim postępujemy, aż dojdziemy do ostatecznego uczestnictwa w Chrystusie zmartwychwstałym, w Jego nowym życiu, w życiu wiecznym."

- Zmartwychwstanie Chrystusa jest dla nas wszystkich zaproszeniem - podpowiadał bp Wodarczyk. - Jest dobrą nowiną o tym, że On pokonał śmierć i zło i że my mamy udział w tym zwycięstwie. Jest dobrą nowiną, że nic więcej nas już nie może zniszczyć – ani ból, ani smutek, ani odrzucenie, ani pandemia, ani grzech, ani nawet śmierć. Jest dobrą nowiną, że Jezus żyje i działa w naszym świecie, i że gotów jest czynić dla nas cuda, jeżeli Mu tylko pozwolimy - dodawał.

- Czy więc dziś, mając tę właśnie otwartą na nadzieję gotowość, mogę spotkać żywego Pana? - pytał hierarcha. - Oczywiście, że tak. Niemniej dla każdego z nas zarówno sposób, jak i miejsce spotkania z Nim, będą odmienne - odpowiadał. Dodał jednak, że warunkiem spotkania zmartwychwstałego Pana jest radykalna przemiana naszego serca.

Na koniec prosił Jezusa, by "obdarzył nas sercem pokornym, otwartym i zawsze gotowym, abyśmy mogli Go spotkać i pozwolić Mu wycisnąć w nas Jego Boskie znamię".  - Gdy zbliżając się do Ciebie, odczujemy jakiś lęk lub obawę, wezwiemy Twojego Imienia, które jak muzyka i śpiew zabrzmią w głębi naszego serca, gdzie Duch Święty, opłakując z jękiem niewymownym nasze cierpienie i lęk w czasie pandemii, swoją słodyczą i mocą sprowadzi nas na drogę miłości - zakończył bp Wodarczyk.

 Liturgia była transmitowana w internecie, przez telewizję TVS oraz na portalu tvn24.pl.

Agnieszka Skrzypczyk-Plaza / Radio eM / KAI

Najnowsze

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...