W katowickiej Katedrze Chrystusa Króla abp Wiktor Skworc przewodniczył Mszy św. za ojczyznę oraz za ofiary wojny w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej oraz za członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., która od lat upamiętnia pomordowanych funkcjonariuszy II Rzeczypospolitej, a w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia.

W uroczystościach wzięli udział także policjanci oraz przedstawiciele innych służb mundurowych.

W homilii metropolita katowicki nawiązał do przeżywanej niedawno 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej i o agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Przypomniał o ofiarach wojny, zniszczonych miastach i zbrodniach wojennych. – Ofiarami, zwłaszcza zbrodni katyńskiej, stali się również funkcjonariusze policji. Byli wśród nich legioniści, powstańcy wielkopolscy i śląscy oraz ochotnicy zwycięskiej wojny bolszewicko-polskiej z 1920 r. – mówił.

Nawiązując do nauczania Kościoła, metropolita przekonywał, że pokój jest możliwy, a jego fundamentem, zgodnie z nauczaniem Franciszka, powinno być „dążenie do prawdziwego braterstwa opartego na wspólnym pochodzeniu od Boga, braterstwa realizowanego w dialogu i wzajemnym zaufaniu”.

Podkreślił też, że ważnym elementem w procesie wychowania do pokoju jest pamięć o ofiarach wojny. Podziękował członkom Rodziny Policyjnej 1939, którzy pielęgnują tę pamięć. -  Jako wolontariusze już od 30 lat pielęgnujecie pamięć o swych ojcach, którzy byli w służbie ziemskiej ojczyzny. Dopełniacie w ten sposób edukację historyczną młodego pokolenia, aby ceniło i naśladowało tych, dla których życiowym mottem były trzy fundamentalne wartości: Bóg, Honor, Ojczyzna – powiedział.

Abp Skworc zaznaczył, że także wspólnota Kościoła nieustannie modli się o pokój. - Słowo pokój wraca w tych latach i dniach z nową mocą. Powtarzane jest przez wielu na świecie. Wielu spośród nas dostrzega realne zagrożenie pokoju, wzmocnione geograficzną bliskością ognisk wojny i historyczną pamięcią związaną z datą 17 września 1939 r. Z bólem i bezradnością patrzymy na Bliski Wschód, gdzie mieszkańcy kilku krajów cierpią na brak fundamentalnego dobra, koniecznego do życia, jakim jest pokój. Trwa tam bezsensowna, wyniszczająca ludy, narody i państwa wojna – podkreślił.

Wskazał, że zagrożeniem pokoju jest broń.  - W ostatnim czasie było głośno – za sprawą otrucia rosyjskiego opozycjonisty – o broni chemicznej. Istnieje konwencja o jej zakazie, przyjęta w 1993 r. przez prawie wszystkie państwa i obowiązuje od 1997 r. Zabrania rozwoju, produkcji, składowania i używania broni chemicznej, a także nakazuje jej zniszczenie – zaznaczył.

Na zakończenie Mszy św. Metropolity katowicki odebrał dwa symboliczne odznaczenia: medal od Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 za dotychczasową owocna współpracę oraz medal 30-lecia powstania NSZZ Policjantów. Wyróżnienia te zostały przekazane także proboszczowi katowickiej Katedry ks. dr. Łukaszowi Gawłowi.

W modlitwie pamiętano także o śp. Marianie kard. Jaworskim.

Najnowsze

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej

Do momentu jej kanonicznego objęcia administratorem apostolskim pozostaje abp Adrian Galbas SAC.

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.