Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny. W tym roku z powodu epidemii odbyły się bez kompanii honorowej i wojskowej orkiestry.

Metropolita katowicki w homilii przypomniał, że dzień 11 listopada przypomina odrodzenie Polski po okresie rozbiorów i po zakończeniu I wojny światowej. Porównał też ewangeliczną scenę z dziesięciu trędowatymi do obecnej sytuacji epidemicznej na świecie. - Tylko jeden z nich powrócił, by podziękować za uzdrowienie i wyznać wiarę. Jezus docenia wdzięczność cudzoziemca - mówił arcybiskup.

Wskazywał, że w tym epidemicznym zagrożeniu należy być wdzięcznym Służbie Zdrowia. - Nie zapominamy o rządzących, o sztabach kryzysowych i o urządzających polowe szpitale. Ozdrowieńcy – jak nazywany tych, którzy pokonali COVID, dziękują Bogu za łaskę powrotu do zdrowia a w geście wdzięczności oddają osocze, aby pomoc chorującym - dodawał.

W homilii metropolita katowicki pytał, "czy jako naród, społeczeństwo i obywatele potrafimy być wdzięczni i dziękować za niepodległość, za ojców niepodległości. Czy Polska i Polacy są wdzięczni za dobro, jakim jest Ojczyzna, wyzwolona ostatecznie w 1989r. z komunistycznego systemu." Mówił, że dzisiaj w całej Polsce zbieramy się w świątyniach, by "wyśpiewać Te Deum i Boże coś Polskę za Niepodległą i ojców niepodległości."

Ale to nie jedyny sposób,  w jaki powinna wyrażać się nasza wdzięczność. - Trzeba ją również wyrażać szanując i słuchając ojców naszej niepodległości, którzy dali nie tylko werbalne świadectwo miłości do Ojczyzny, ale też dla niej cierpieli i ciężko dla niej pracowali - wzywał hierarcha.

Przypomniał, że na Górnym Śląsku uznanym ojcem niepodległości jest bezsprzecznie Wojciech Korfanty. Ważną postacią dla całego kraju był też papież Jan Paweł II. - Czy jesteśmy im wdzięczni; czy potrafimy ich szanować i ich słuchać, to znaczy korzystać z ich doświadczenia i mądrości - pytał metropolita katowicki.

Zauważył, że szczególnie w 2020 roku dostrzegalne są przejawy braku wdzięczności, być może jako przejaw powodującej rozpad, końca „świadomości historycznej”, o czym pisze papież Franciszek w encyklice „Fratelli tutti”. Papież mówi o destrukcji, według której ludzka wolność próbuje wszystko budować od zera.

Zwracając się do diecezjan, abp Skworc zachęcał, by niezależnie od tego ile lat przeżyliśmy i w jakim systemie polityczno-społecznym, byśmy "nie pomijali tych i tego wszystkiego co nas poprzedziło, czego dokonali nasi przodkowie, przygotowując nasz polski dom do zamieszkania, jako wolny i otwarty, suwerenny, demokratyczny i prawy." Wzywał też do wdzięczności wobec nich.

- Promowanie dobra i przekaz wartości to zadania dla nas. To nasz patriotyczny obowiązek, podejmowany jako wyraz wdzięczności - podkreślał arcybiskup dodając, że naszą powinnością jest również wdzięczna modlitwa do Boga, który pierwszy nas umiłował.

- Nie ma piękniejszej formy manifestacji łagodności i wdzięczności jak modlitwa, która jest oddaniem wszelkich spraw w ręce „naszego Boga”, który „z miłosierdzia swego zbawił nas przez obmycie odnawiające w Duchu Świętym” - mówił. Polecił oddać w modlitwie Bogu najtrudniejsze sprawy naszej Ojczyzny, nasze skomplikowane polskie „dziś”, łącznie z pandemią. Na koniec zacytował wiersz Romana Brandstaettera pt. "Litania do Ducha Świętego".

Abp Wiktor Skworc - tradycyjnie - w Święto Niepodległości odprawił w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach mszę św. w intencji Ojczyzny. Liturgia była transmitowana w diecezjalnym Radiu eM oraz w Internecie. W liturgii uczestniczyli przedstawiciele Rady Ministrów RP oraz władzy samorządowej.

KAI / ASP

Najnowsze

25 kwiecień 2024

Podsumowanie Dnia Dobra organizowanego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej

- Coraz więcej osób zaczyna czuć, że to jest święto wolontariatu -...

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej

Do momentu jej kanonicznego objęcia administratorem apostolskim pozostaje abp Adrian Galbas SAC.

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.