Metropolita katowicki udzielił święceń diakonatu trzem akolitom Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego. Tegoroczne święcenia diakonatu odbywały się równolegle w trzech parafiach archidiecezji.

Pozostałych pięciu alumnów zostało wyświęconych na diakonów przez biskupów pomocniczych. Bp Grzegorz Olszowski udzielił świeceń w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chorzowie Batorym, natomiast bp Marek Szkudło w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rudzie Śląskiej-Bykowinie.

W homilii metropolita katowicki podkreślił, że święcenia diakonatu rozpoczynają nowy rozdział w życiu i powołaniu wyświęcanych alumnów. - Dziś zostaniecie ustanowieni diakonami Kościoła. Odtąd każdego dnia będziecie sługami miłości i nadziei dla współczesnego człowieka. Będziecie do niego przemawiali świadectwem życia proroka: oddani modlitwie, posłuszni Bogu i Kościołowi, żyjący w czystości za przykładem naszego Pana - powiedział abp Skworc.

Misja specjalna

Przypomniał, że jako diakoni są posłani z misją do współczesnego świata. - „Świat dzisiejszy okazuje się zarazem mocny i słaby, zdolny do najlepszego i do najgorszego; stoi bowiem przed nim droga do wolności i do niewolnictwa, do postępu i do cofania się, do braterstwa i do nienawiści" - zaznaczył, cytując Konstytucję duszpasterską o Kościele w świecie współczesnym Soboru Watykańskiego II. - Aktualna sytuacja świata i ludzkiej rodziny, trwający stan epidemiczny, jeszcze bardziej podkreśla aktualność soborowych słów. Właśnie do takiego świata i człowieka ze służebną misją posyła was przez Kościół Jezus Chrystus - powiedział metropolita katowicki, zaznaczając, że postawa służby powinna być budowana na wiernym wypełnianiu nauki Chrystusa.

- Mówcie ludziom słowami i świadectwem: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują”; pozdrawiajcie uprzedzająco wszystkich, co jest wezwaniem do wyróżniającej osobistej kultury, do braterstwa i przyjaźni społecznej, do czego wzywa papież w encyklice "Fratelli tutti" - zaznaczył abp Skworc.

Przywołując dwukrotnie słowa z sobotniej Ewangelii: „Bądźcie doskonali, jak doskonały jest wasz Ojciec Niebieski”, arcybiskup przyznał, że są one „wprost niewiarygodnym zaproszeniem w niezwykłą podróż”. - Zdajemy sobie sprawę ze skali proporcji i ogromu dysproporcji. Na szczęście przestrzeń dzieląca nas od doskonałości Ojca Niebieskiego nie jest mierzona w latach świetlnych, tylko miarą ułomnej ludzkiej miłości, wytrwałości, wierności i służby aż do końca - powiedział abp Skworc, życząc przyszłym diakonom, aby ten nowy etap, który rozpoczynają od diakonatu, czyli pierwszego stopnia kapłaństwa, był liczony "24-godzinnymi dniami, tygodniami, miesiącami, a potem latami prezbiteratu" i trwał "aż po kres maratonu życia". - Na tę daleką drogę jesteście stosownie wyposażeni, otrzymaliście formacyjny i intelektualny ekwipunek. Nade wszystko otrzymujecie łaskę sakramentu święceń - mówił metropolita.

Wytrwałość i wierność

Arcybiskup życzył nowym diakonom wierności łasce powołania. - Wśród natłoku konkurencyjnych możliwości rozpoznaliście wołanie Pana: „Pójdź za Mną” i poszliście za głosem powołania, wstępując do seminarium duchownego, a dziś wstępujecie na pierwszy próg Chrystusowego kapłaństwa, aby Go naśladować. Potrzebna jest wam cnota wytrwałości, aby budować wspólnotę z Ojcem przez Chrystusa w Duchu Świętym - dodał.

Przez posługę metropolity katowickiego świecenia diakonatu otrzymali Marcin Głąbek i Grzegorz Margalski z parafii w Murckach oraz Mikołaj Kupka z Lysek. Po Mszy św. nowi diakoni nie ukrywali radości i wdzięczności. - Cieszę się bardzo. To ogromny gest zaufania ze strony Pana Boga i Kościoła. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby nie zawieść oczekiwań - powiedział dk Mikołaj. - Czujemy ogrom wsparcia. Mamy świadomość, że rzesze wiernych modliły i modlą się w naszej intencji. Jesteśmy za to szczególnie wdzięczni - komentował dk Grzegorz. Jego parafianin, drugi murckowski diakon, Marcin także nie krył radości. - Duże emocje i duże wzruszenie. Dziękuję za Bogu, Kościołowi i ludziom. Przez cały ten czas czuliśmy ciepło i życzliwe przyjęcie i towarzyszenie nie tylko ze strony naszej parafii.

- Przeżycie zawsze jest wielkie. Czas pandemii, różnego rodzaju ograniczeń na pewno sprawia, że jesteśmy też spragnieni przeżyć duchowych, które nas podnoszą i umacniają - powiedział obecny na święceniach ks. Marek Panek, rektor śląskiego seminarium.

W Konstytucji dogmatycznej o Kościele „Lumen Gentium” ojcowie Soboru Watykańskiego II wyjaśnili, że święcenia diakonatu są udzielane „nie dla kapłaństwa, lecz dla posługi”. Przy święceniach diakonatu tylko biskup wkłada na kandydata swoje ręce - oznacza to, że diakon jest specjalnie związany z biskupem w zadaniach swojej „diakonii”. - Diakonat jest pierwszym stopniem wejścia w kapłaństwo Jezusa Chrystusa, przygotowanie także do święceń prezbiteratu. Rys służby powinien charakteryzować każdego duchownego w czasie całej jego życiowej posługi. Szczególnie teraz w czasie pandemii ten aspekt służby, poświęcenia, zaangażowania się wobec osób chorych, cierpiących, samotnych jest wyjątkowo ważny i aktualny. Ta postawa służby, oby towarzyszyła nowo wyświęconym diakonom przez całe życie - powiedział metropolita katowicki przed Mszą św. w rozmowie z reporterem Radia eM.

ks. Tomasz Wojtal

Najnowsze

09 kwiecień 2021

Dobro jest ciche, nikt się nim nie chwali

Święto Bożego Miłosierdzia jest świętem patronalnym Caritasu. Bp Grzegorz Olszowski mówi o...

09 kwiecień 2021

Nauczanie religii w szkołach

W Internecie odbyła się konferencja zorganizowana przez Europejskie Forum dla Edukacji Religijnej...

08 kwiecień 2021

Podsumowanie kapłańskiej jałmużny postnej

240 tys. zł na Szpital im. św. Józefa w Mikołowie zebrali księża...

08 kwiecień 2021

Złoci kapłani

Za pięćdziesiąt lat swojego kapłaństwa dziękują w tym roku księża, którzy rozpoczęli...

08 kwiecień 2021

Pożegnanie ks. infułata Józefa Pawliczka

Metropolita katowicki przewodniczył w archikatedrze Chrystusa Króla Mszy pogrzebowej w intencji śp...

07 kwiecień 2021

Abp Skworc do Służby Zdrowia

Metropolita katowicki wystosował specjalne słowo do pracowników Służby Zdrowia z okazji przypadającego...