– W rocznicę wybuchu powstania śląskiego modlimy się o pokój dla Śląska, Polski i ludzkości – mówił na antenie Radia eM abp Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki.

Nawiązując do obchodzonego wczoraj Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, abp Wiktor Skworc powiedział, że dziś także oglądamy zderzenia światłości i ciemności. – Boimy się, żeby pewne niebezpieczne czasy nie wracały, a one zawsze były czasami męczeństwa – powiedział. Ujawnił też, że wystosował list do prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o ustalenie nowego terminu beatyfikacji Sługi Bożego ks. Jana Machy.

Metropolita Katowicki z zadowoleniem odnotował parafowanie porozumienia rządu z górnikami w sprawie transformacji górnictwa. Dodał, że modernizacja Górnego Śląska powinna tak przebiegać, aby miejsca pracy czekały na tych, którzy pracy poszukują. Przypomniał, że 1 maja obchodzimy w Kościele Dzień Modlitwy za Bezrobotnych.

– Z perspektywy stu lat patrzymy na to wydarzenie spokojnie, z pamięcią o ofiarach po obu stronach barykady – mówił o 100. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego. – Modlimy się wspólnie o pokój dla mieszkańców Górnego Śląska, dla Polski i całej ludzkiej rodziny – dodał i zwrócił uwagę na potrzebę pokojowego postępowania. – Nie chodzi o wielkie, spektakularne gesty pojednania polityków, tylko o umiejętność przebaczenia i unikania agresji w mediach, na ulicy, w publicznej debacie – wyjaśnił metropolita katowicki.

Zachęcił też do ponawiania Milenijnego Aktu Oddania Matce Bożej, zwracając uwagę na zawarte w nim treści religijne i moralne, które nas przynaglają do postaw, w których wyraża się nasza cześć i wierność Matce Bożej Królowej Polski.

Najnowsze

12 maj 2021

Srebrny jubileusz święceń kapłańskich

W katedrze Chrystusa Króla abp Wiktor Skworc przewodniczył Mszy św. sprawowanej razem...

09 maj 2021

Abp Skworc do pielęgniarek: Dziękujemy za wytrwałą obecność przy chorych.

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w katowickiej katedrze Chrystusa Króla z okazji...

08 maj 2021

Śp. ks. Antoni Jan Bartoszek

Z przykrością zawiadamiamy, że 8 maja br., zmarł ks. Antoni Jan Bartoszek...

08 maj 2021

Prośba o modlitwę za przyszłych kapłanów

W niedzielę 9 maja trzech diakonów rozpocznie rekolekcje przed święceniami kapłańskimi, które...

07 maj 2021

Módlmy się za nowych księży i o powołania do służby pielęgniarskiej

Do modlitwy za nowych księży i o powołania do służby pielęgniarskiej wzywał...

04 maj 2021

Msza św. za strażaków

W katedrze Chrystusa Króla metropolita katowicki sprawował Mszę św. w intencji wszystkich...