Do modlitwy za nowych księży i o powołania do służby pielęgniarskiej wzywał na antenie Radia eM abp Wiktor Skworc. Wkrótce (15.05) odbędą się święcenia neoprezbiterów w Katowicach.

– Mówię im, że byli świętymi kapłanami, żeby byli wiernymi kapłanami, żeby do świętości dochodzili przez codzienną wierność swoim zobowiązaniom, bo tak się buduje piękno każdego chrześcijańskiego życia – powiedział w „Rozmowie poranka” Metropolita Katowicki. Jak wyjaśnił, obowiązkiem biskupa jest odbycie rozmów z diakonami, którzy mają przystąpić do świeceń prezbiteratu. – Dziękujemy Panu Bogu za te odkryte powołania i modlimy się o nowe powołania do wyłącznej służby Ewangelii i o zachowanie powołań kapłańskich. Zapraszam do tej modlitwy całą archidiecezjalną rodzinę, bo dojrzały Kościół rodzi powołania do kapłaństwa. Chcemy być Kościołem dojrzałym – mówił arcybiskup.

Zaprosił także do modlitwy z okazji Dnia Pielęgniarki, Pielęgniarza i Położnej. Uroczystej Mszy św. w ich intencji będzie przewodniczył w niedzielę (9.05) o godz. 9.00 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach (Msza będzie transmitowana przez Radio eM). Zachęcił, by z wdzięcznością pamiętać o położnych, które były przy naszych narodzinach.

– Można byłoby napisać litanię wdzięczności, która będzie dedykowana pielęgniarce, pielęgniarzowi i położnej – mówił metropolita i wyraził szczególną wdzięczność za ich pracę na oddziałach covoidwych. – Będziemy prosili o Boże błogosławieństwo, ale też o powołania do tej bardzo ofiarnej służby – dodał.

Abp Wiktor Skworc nawiązał także do niedawnego spotkania Rady Stałej KEP (3.05), na którym biskupi omawiali wyzwania duszpasterskie, jakie stworzyła pandemia. – Mamy 3 najważniejsze filary Kościoła: liturgia, martyria czyli świadectwo i diakonia czyli służba – mówił. – W czasie pandemii dostęp do liturgii był czasem niemożliwy. Naszym obowiązkiem jest przypomnienie nieograniczonych możliwości budowania wspólnoty  Kościoła koncentrując się na dwóch pozostałych filarach: świadectwo i służba – zaznaczył arcybiskup Wiktor Skworc.

Zwrócił też m.in. uwagę na potrzebę naprawy języka debaty publicznej. Przy tej okazji podziękował nauczycielom języka polskiego za ich pracę.

Najnowsze

15 czerwiec 2021

Znamy datę beatyfikacji ks. Jana Machy

Nowy termin uroczystości zaaprobował papież Franciszek, a datę potwierdził Sekretariat Stanu Stolicy...

14 czerwiec 2021

Dekrety wikariuszowskie rozdane

W katowickiej katedrze Chrystusa Króla abp Wiktor Skworc wręczył dekrety księżom wikariuszom...

14 czerwiec 2021

Pandemia stała się szansą dla ewangelizacji

Rozdanie dekretów dla księży wikariuszy poprzedziło nabożeństwo posłanie ze specjalnym słowem metropolity...

13 czerwiec 2021

Dekrety dla księży studentów

W katowickiej Kurii abp Wiktor Skworc wręczył dekrety kierujące wybranych księży na...

13 czerwiec 2021

Stypendia dla młodych i zdolnych

W katedrze Chrystusa Króla metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w intencji młodych...

12 czerwiec 2021

Franciszkanie i cysters przyjęli święcenia

Czterech franciszkanów i cysters przyjęli święcenia kapłańskie w Katowicach-Panewnikach. Trzech franciszkanów przyjęło...