W katedrze Chrystusa Króla abp Wiktor Skworc przewodniczył Mszy św. sprawowanej razem z 16 prezbiterami świętującymi 25-lecie kapłaństwa. Przy ołtarzu stanęli także seminaryjni przełożeni jubilatów - ks. Franciszek Gruszka i ks. Eugeniusz Kurpas oraz proboszcz parafii katedralnej ks. Łukasz Gaweł.

Metropolita katowicki w homilii mówił o św. Pawle, który w swoich podróżach misyjnych trafił do Aten, kolebki i stolicy filozofii, gdzie stanął na areopagu. – Dziś świeccy i duchowni tworzą areopagi; tam organizują spotkanie, sesje, dialogi – wskazywał arcybiskup. Mówił, że orędzie Apostoła Narodów o Jezusie Chrystusie zostało zlekceważone. Inaczej chcą czynić kapłani archidiecezji katowickiej.

Hierarcha przypomniał, że wszyscy wierni w czasie chrztu i bierzmowania, a kapłani dodatkowo w dniu przyjęcia święceń prezbiteratu, otrzymali dar Ducha Świętego, który prowadzi do Prawdy.  – Duch Święty dokonując przemiany chleba i wina nie omija naszych rąk; przemienia nas opornych i ogniem wypalająco-zapalającym aktywuje w nas swoje dary – mówił dodając, że obdarowanie to wymaga współpracy z łaską, by przynosiło owoce.

Zwracając się do kapłanów Jubilatów przypomniał im o owocach Ducha Świętego w ich kapłańskiej posłudze. A są to kolejno: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wspaniałomyślność, łaskawość, wierność, skromność, wstrzemięźliwość, czystość. Życzył im, by owoce te były w ich postawie łatwo dostrzegalne.

Metropolita katowicki przywołał też w homilii słowa z encykliki papieża Franciszka „Fratelli tutti”. Jeden z owoców Ducha Świętego jest tam nazwany greckim słowem chrestotes (Ga 5, 22), wyrażającym stan ducha, który nie jest przykry, szorstki, twardy, ale delikatny, wspierający, niosący pocieszenie.

– Osoba, która posiada tę cechę, pomaga innym uczynić ich egzystencję bardziej znośną, zwłaszcza gdy dźwigają oni ciężar swoich problemów, pilnych potrzeb i niepokojów – cytował Franciszka abp Skworc. Wyjaśniał za papieżem, że jest to sposób traktowania innych, który przejawia się "jako uprzejmość w traktowaniu, jako troska o to, by nie zranić słowami lub gestami, jako staranie, aby ulżyć ciężarom innych."

Kapłanom obchodzącym srebrny jubileusz świeceń kapłańskich życzył, by ten owoc ozdabiał ich kapłańskie posługiwanie w latach prowadzących do złotego jubileuszu.

ASP/ KAI

Najnowsze

15 czerwiec 2021

Znamy datę beatyfikacji ks. Jana Machy

Nowy termin uroczystości zaaprobował papież Franciszek, a datę potwierdził Sekretariat Stanu Stolicy...

14 czerwiec 2021

Dekrety wikariuszowskie rozdane

W katowickiej katedrze Chrystusa Króla abp Wiktor Skworc wręczył dekrety księżom wikariuszom...

14 czerwiec 2021

Pandemia stała się szansą dla ewangelizacji

Rozdanie dekretów dla księży wikariuszy poprzedziło nabożeństwo posłanie ze specjalnym słowem metropolity...

13 czerwiec 2021

Dekrety dla księży studentów

W katowickiej Kurii abp Wiktor Skworc wręczył dekrety kierujące wybranych księży na...

13 czerwiec 2021

Stypendia dla młodych i zdolnych

W katedrze Chrystusa Króla metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w intencji młodych...

12 czerwiec 2021

Franciszkanie i cysters przyjęli święcenia

Czterech franciszkanów i cysters przyjęli święcenia kapłańskie w Katowicach-Panewnikach. Trzech franciszkanów przyjęło...