– Budujmy cywilizację miłości. Temu posłuży także pielgrzymka piekarska – mówił w Radiu eM abp Wiktor Skworc. Metropolia katowicki zaprosił do udziału w dorocznej męskiej pielgrzymce osobiście na wzgórzu piekarskim, albo za pośrednictwem transmisji.

Abp Wiktor Skworc zauważył, że tegoroczna pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Matki Bożej odbywa się w Roku Św. Józefa. Przypomniał list apostolski papieża Franciszka na ten rok „Patris Corde” (Ojcowskim sercem) i zapowiedział, że w ślad za nim będzie na wzgórzu piekarskim zachęcał, by mężczyźni ojcowskim sercem spoglądali i w przeszłość, i w teraźniejszość, i w przyszłość.

Metropolita zapowiedział, że na początku czerwca zostanie opublikowany list polskich biskupów z okazji 100-lecia poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Będzie on wezwaniem do budowania cywilizacji miłości, czyli cywilizacji serca. Jak podkreślił, jest to dziś bardzo ważne przesłanie w kontekście społecznym. Realizacji tego wezwania będzie poświęcona także pielgrzymka piekarska.

Nawiązując do wczorajszego Dnia Samorządu Terytorialnego, abp Skworc, wyraził podziękowania dla samorządowców za codzienny trud. – To oni zmieniają Polskę, dbają o dobro wspólne – powiedział i zachęcił, by samorządowcy pamiętali o swojej patronce, czyli św. Kindze, która była znakomitą administratorką ziemi sądeckiej.

Metropolita wyraził radość z zaproszenia przez papieża Franciszka polskich biskupów do złożenia wizyty ad limina w Stolicy Apostolskiej jesienią. Podkreślił, że biskupi od dawna oczekiwali wyznaczenia jej terminu.

Najnowsze

25 styczeń 2022

Tablica poświęcona śp. Teresie Trzeciak

W kościele akademickim w krypcie katedry Chrystusa Króla metropolita katowicki pobłogosławił tablicę...

24 styczeń 2022

Abp Skworc prosi diecezjan o modlitwę o pokój

- Przywołujmy ku pomocy Królową Pokoju i męczenników II wojny światowej, zwłaszcza...

24 styczeń 2022

"Włączcie się w „rzemiosło” pokoju"

Abp Wiktor Skworc skierował słowo do dziennikarzy z okazji wspomnienia św. Franciszka...

23 styczeń 2022

Abp Skworc: „nie” dla jakiejkolwiek formy wojny

W Bazylice oo. franciszkanów w Katowicach-PanewnikachAbp Wiktor Skworc przewodniczył centralnemu nabożeństwu Tygodnia...

21 styczeń 2022

Sąd uniewinnił byłych członków Komisji Majątkowej

Sąd Okręgowy w Krakowie uniewinnił w czwartek wszystkich dziewięciu członków Komisji Majątkowej...

21 styczeń 2022

Wszystkie Kościoły powinny modlić się o pokój na Ukrainie

W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan wszystkie Kościoły powinny modlić się i...