Prof. Dorota Simonides odebrała przyznane jej w ubiegłym roku wyróżnienie arcybiskupa katowickiego. Nagrodę wręczył jej ks. dr Wojciech Surmiak, przewodniczący kapituły nagrody.

Tradycyjnie statuetkę św. Jacka abp Wiktor Skworc zamierzał wręczyć laureatce w dniu Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego w październiku zeszłego roku. Plany te uniemożliwiła pandemia.

Przed rokiem Arcybiskup zauważył, że życiorys prof. Simonides "jest przykładem spełnionego, mądrego życia, a badania folklorystyczne nad tradycyjną i współczesną kulturą śląską rozsławiły nasz region".

W liście odczytanym w momencie przekazania nagrody metropolita katowicki wyraził uznaniw i wdzięczności za Światło, którym Profesor dzieliła się nie tylko ze Śląskiem, ale i z Ojczyzną oraz Europą.  

Prof. Dorota Simonides jest folklorystką i etnolożką o bogatym dorobku naukowym, znaną w Polsce i w Europie. Jest twórczynią opolskiej szkoły folklorystycznej, posłem i senatorem pięciu kadencji RP. Napisała ponad 300 prac zwartych i artykułów.

Nagrodę Lux ex Silesia otrzymują osoby, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska. Nazwa nagrody nawiązuje do postaci św. Jacka, którego nazywano w Krakowie właśnie „Lux ex Silesia” - Światło ze Śląska.

Najnowsze

25 lipiec 2021

Błogosławieństwo pojazdów w Tychach

Uroczystej sumie odpustowej w parafii pw. św. Krzysztofa przewodniczył bp Adam Wodarczyk...

19 lipiec 2021

Podziękowanie za kondolencje

Bp Adam Wodarczyk dziękuje za modlitwę i słowa wsparcia w związku ze...

17 lipiec 2021

Wielki Ślązak trafił na pomnik

Tym Ślązakiem jest Henryk Sławik. Bohater, który w czasie II wojny światowej...

14 lipiec 2021

Chcemy pomagać osobom, które mogły doznać skrzywdzenia w Kościele

Delegat ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży w Archidiecezji Katowickiej oraz Przewodniczący Zespołu...

12 lipiec 2021

Święto Leśników w katedrze

Pracownicy Lasów Państwowych zgromadzili się w katowickiej katedrze poniedziałek 12 lipca na...

09 lipiec 2021

Słowo Arcybiskupa Katowickiego

DO WIERNYCH I DUCHOWIEŃSTWA ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ