Nie 3000, jak w poprzednich latach, ale 300 pielgrzymów wyruszyło na trasę 76. Rybnickiej Pielgrzymki na Jasną Górę. - Armia Gedeona - uśmiecha się jej kierownik ks. Paweł Zieliński.

Rybniczanie na Jasną Górę pielgrzymują nieprzerwanie od 1945 roku, kiedy pięciu przyjaciół wyruszyło pieszo do Matki Bożej, podziękować za ocalenie z wojennej pożogi. Zeszłoroczna, jubileuszowa 75. pielgrzymka była wyjątkowa - z powodu pandemii nie można było zorganizować jej w sposób tradycyjny, ale na Jasną Górę powędrowało pięciu kapłanów, niosąc ze sobą intencje pielgrzymów, którzy łączyli się duchowo.

W tym roku pielgrzymka stopniowo wraca do swojego kształtu, choć w bardzo okrojonej formie - wymagania sanitarne pozwalają na udział maksymalnie 300 pielgrzymów. Na trasę wyruszyły więc dwie grupy, zamiast tradycyjnych dziewięciu.

Tegoroczna pielgrzymka jest także wyjątkowa, bo pierwszy raz rusza w drogę bez wieloletniego szefa trasy Kazimierza Bergera, który zmarł w listopadzie 2020 roku. Dzień przed wymarszem ks. Paweł Zieliński z delegacją pielgrzymów odwiedził grób pana Kazimierza, gdzie zapalili znicz i zostawili pielgrzymkowy znaczek.

- Wierzę, że Kazik opiekuje się nami z Nieba i będzie nas stamtąd bezpiecznie prowadził - podkreślał ks. Paweł. Nowym kierownikiem trasy został Marek Rojczyk, który do Częstochowy wędruje już po raz 20, z czego 19 razy szedł w roli kierującego ruchem.

W homilii w czasie Eucharystii otwierającej pielgrzymkę bp Grzegorz Olszowski na podstawie liturgii słowa nakreślił portret dobrego pielgrzyma - człowieka, którego cechuje wytrwałość mimo przeciwności i głęboka wiara. Jako przykład podał dzisiejszego patrona, św. Jana Marię Vianneya, który w drodze do kapłaństwa musiał pokonać wiele przeszkód i którego życie oparte było na głębokim zaufaniu Bogu.

Biskup zwrócił się także do tych, którym nie dane jest w tym roku uczestniczyć w całej pielgrzymce. - Może warto każdego dnia przejść kilka lub nawet kilkanaście kilometrów do jakiegoś kościoła czy sanktuarium, aby tam przeżyć Eucharystię w łączności z pielgrzymami? - zaproponował. Ten pomysł wpisuje się w hasło tegorocznej pielgrzymki, którym są słowa: “Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”.

Po Eucharystii grupy stanęły do pamiątkowego zdjęcia, a przed wyruszeniem w trasę wszyscy pielgrzymi przeszli przez kontrolę temperatury. Potem przy dźwiękach orkiestry dętej wymaszerowali spod rybnickiej Bazyliki. Przed nimi ponad 100 kilometrów marszu - będziemy go relacjonować! Konferencje pielgrzymkowe i filmowe podsumowania poszczególnych dni można będzie znaleźć także na kanale YT o. Tytusa OFM.

Najnowsze

26 październik 2021

Spotkanie z kard. Marcello Semeraro

Przebywający w Rzymie Metropolita katowicki spotkał się z Prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych...

25 październik 2021

Przez komunię, uczestnictwo i misję ku Kościołowi-Wspólnocie

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. przy grobie św. Piotra Apostoła w Bazylice...

25 październik 2021

Wizerunek ks. Machy na budynku byłego seminarium

Podobizna przyszłego błogosławionego zawisła na elewacji gmachu dawnego Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego...

25 październik 2021

Wizyta ad limina apostolorum

W dniach 25-29 października abp Wiktor Skworc wraz z biskupami pomocniczymi uczestniczy...

22 październik 2021

Śp. ks. Józef Pośpiech

Z przykrością zawiadamiamy, że 22 października br. w szwajcarskiej miejscowości Visp zmarł...

22 październik 2021

Powołania do posługi misyjnej

– Niezależnie od braków, które odczuwamy w Europie, zawsze są powołania w...