Po przerwie spowodowanej pandemią w siedzibie Kurii Metropolitalnej odbyło się spotkanie pracowników kurialnych i instytucji archidiecezjalnych. Głównym tematem była beatyfikacja Sługi Bożego ks. Jana Franciszka Machy. Zebranie otworzył i poprowadził abp Wiktor Skworc.

Podczas zebrania bp Grzegorz Olszowski, poinformował, że przed beatyfikacją do wszystkich parafii archidiecezji trafią foldery zawierające podstawowe informacje dotyczące Sługi Bożego ks. Jana Machy. Dodatkowo, na dzień beatyfikacji, zostanie przygotowany obszerniejszy folder z biografią  śląskiego kapłana, wyborem cytatów i modlitw oraz fotografii. Prace te zostały powierzone Instytutowi Gość Media.

W planach jest również nowenna przygotowująca do beatyfikacji. Na 14 listopada – na tydzień przed beatyfikacją – redakcja Gościa Niedzielnego planuje specjalny dodatek poświęcony Słudze Bożemu. Szczegóły zostaną podane niebawem. Już teraz wszystkie materiały multimedialne dotyczące życia i działalności ks. Jana Machy dostępne są na specjalnej stronie: janmacha.gosc.pl.

Podczas zebrania abp Wiktor Skworc zwrócił uwagę, aby podczas uroczystości beatyfikacyjnych w łączności z wiernymi zgromadzonymi w archikatedrze Chrystusa Króla modlili się również wierni z parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie i św. Józefa w Rudzie Śląskiej, świątyni z którymi śląski męczennik  związany był za życia. Mają w tym pomóc specjalne telebimy, na których będzie można śledzić liturgię bezpośrednio z katowickiej katedry. Usytuowane one będą przy tamtejszych kościołach parafialnych, jak również przy katedrze.

Jednocześnie metropolita katowicki zaproponował, by we wszystkich parafiach archidiecezji I Niedziela Adwentu stała się dniem dziękczynienia za beatyfikację  Sługi Bożego  Ks. Jana Machy.
Ponadto nawiązał do zbliżającego się Synodu Biskupów. We wszystkich diecezjach świata, w tym w archidiecezji  katowickiej, proces synodalny zostanie zainaugurowany 17 października. Podkreślił, że głównym zadaniem biskupa będzie wsłuchiwanie się w głos Ludu Bożego. Wyraził też radość, że dr hab. Aleksander Bańka, prof. Uniwersytetu Śląskiego został delegatem  Kościoła w Polsce na otwarcie procesu synodalnego w Rzymie.
Ks. dr hab. Roman Buchta, profesor UŚ i dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej, zasygnalizował problem coraz większego braku katechetów w szkołach. Zapewnił jednak, że w co dopiero rozpoczętym roku szkolno-katechetycznym, w placówkach oświatowych leżących na terenie Archidiecezji Katowickiej, katecheza w szkole jest zabezpieczona.

Beatyfikacja Sługi Bożego ks. Jana Machy, śląskiego kapłana i męczennika, odbędzie się w sobotę, 20 listopada br., w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Ks. Rafał Skitek  /Radio eM

Najnowsze

28 wrzesień 2021

Nowi kanonicy gremialni

Metropolita katowicki modlił się wraz z kapitułą Katedry Chrystusa Króla. Podczas spotkania...

27 wrzesień 2021

Modlitwa z Arcybiskupem Seniorem

Abp senior Damian Zimoń przewodniczył Mszy św. z okazji swoich kolejnych imienin...

26 wrzesień 2021

Nowi Nadzwyczajni Szafarze Komunii Św.

W katedrze Chrystusa Króla w Katowicach abp Wiktor Skworc przewodniczył Mszy św...

26 wrzesień 2021

Z Piekar Śląskich do Zambii

Uroczystość posłania misjonarki świeckiej Katarzyny Tomaszewskiej odbyła się w jej parafialnym kościele...

25 wrzesień 2021

30-lecie posługi Misjonarek Miłości w Katowicach

Msza św. pod przewodnictwem metropolity katowickiego została odprawiona w sobotę w parafii...

25 wrzesień 2021

Imieniny abp. seniora Damiana Zimonia

Msza św. w intencji Arcybiskupa seniora będzie sprawowana się w poniedziałek (27.09)...