W dniach 13-16 września br. księża wyświęceni w 1981 roku w domu rekolekcyjnym w Kamieniu Śląskim przeżywali swoje rekolekcje z okazji 40-lecia kapłaństwa.

Mszy św. na zakończenie spotkania przewodniczył abp Wiktor Skworc. W homilii przypomniał, że powinnością kapłanów jest trwanie w nauce Apostołów, czyli w nauce Kościoła. - Trzeba trwać w jedności z Chrystusem, który przed 40-laty włączył was w swoje święte kapłaństwo. „Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwał będę”. Trwanie w Chrystusie oznacza przede wszystkim wierność przyrzeczeniom chrzcielnym, kapłańskim, nieustanne pozostawanie w domu Ojca, strzegąc się poplątanych dróg marnotrawnego syna – powiedział metropolita.

Nawiązał do dnia święceń udzielonych przez ówczesnego biskupa katowickiego Herberta Bednorza, na mocy których księża stali się szczególną własnością Chrystusa. - Charyzmat, który otrzymaliście przez nałożenie rąk nigdy się nie dezaktualizuje. Trzeba go jednak w sobie wciąż rozpalać – zaznaczył.

Abp Skworc podkreślił, że wypracowana w ciągu 40 lat własna droga modlitwy, medytacji i spotkania w Bogiem jest niezwykle ważna wobec zagrożeń współczesności. - Bez łaski Bożej, bez duchowej mocy, pokoju serca i sumienia, bez zanurzenia w rzeczywistość życia samego Boga niemożliwe jest oparcie się fali zła i Złego, który różnymi sposobami usiłuje i nigdy nie zaprzestanie podejmowania kolejnych prób zniszczenia Chrystusowego Kościoła i jego pasterzy – wspomniał, dodając, że tylko dzięki mocy płynącej od Chrystusa można skutecznie ukazywać światu drogę prawdy.

- Zjednoczenie z Chrystusem poprzez modlitwę przynosi widzialne owoce, owoce Ducha – w postaci roztropności, łagodności, pokoju serca, dobroci, cierpliwości, wytrwałości. Taki model zjednoczenia z Chrystusem to szczególne wyzwanie i zadanie dla kapłana – człowieka, który całym swoim życiem powinien ukazywać ludziom miłosierne oblicze Ojca i być Jego rzeczywistym, realnym synem, czyli alter Chrystus – tłumaczył.

Na zakończenie metropolita katowicki wyraził wdzięczność świętującym kapłanom za stałą i ofiarną posługę ludowi Bożemu w archidiecezji katowickiej i poza jej granicami. - Wasza kapłańska praca to nieoceniony wkład w budowanie żywego Kościoła! Życzę wam, aby owoc waszej pracy trwał, wzrastał, pomnażał się i przynosił radość waszym kapłańskim sercom – podsumował.

Najnowsze

26 październik 2021

Spotkanie z kard. Marcello Semeraro

Przebywający w Rzymie Metropolita katowicki spotkał się z Prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych...

25 październik 2021

Przez komunię, uczestnictwo i misję ku Kościołowi-Wspólnocie

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. przy grobie św. Piotra Apostoła w Bazylice...

25 październik 2021

Wizerunek ks. Machy na budynku byłego seminarium

Podobizna przyszłego błogosławionego zawisła na elewacji gmachu dawnego Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego...

25 październik 2021

Wizyta ad limina apostolorum

W dniach 25-29 października abp Wiktor Skworc wraz z biskupami pomocniczymi uczestniczy...

22 październik 2021

Śp. ks. Józef Pośpiech

Z przykrością zawiadamiamy, że 22 października br. w szwajcarskiej miejscowości Visp zmarł...

22 październik 2021

Powołania do posługi misyjnej

– Niezależnie od braków, które odczuwamy w Europie, zawsze są powołania w...