Z przykrością zawiadamiamy, że 22 października br. w szwajcarskiej miejscowości Visp zmarł śp. ks. Józef Pośpiech, najstarszy kapłan Archidiecezji Katowickiej, przez kilkadziesiąt lat posługujący w Szwajcarii.

Przeżył 105 lat, w tym 82 w Chrystusowym kapłaństwie. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 czerwca 1939 r. m. in. z przyszłym błogosławionym ks. Janem Franciszkiem Machą.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 26 października o godz. 10:15 w Brig w Szwajcarii.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie,
a światłość wiekuista niechaj mu świeci.
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.

Amen.

Urodził się 24 grudnia 1915 r. w Chorzowie. Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego i ukończył studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Święcenia prezbiteratu przyjął z rąk bp. Stanisława Adamskiego 25 czerwca 1939 roku. Jego kolegą rocznikowym był m. in. sługa Boży ks. Jan Franciszek Macha, którego beatyfikacja odbędzie 20 listopada w Katowicach.  

Jako wikariusz ks. Pośpiech posługiwał w parafiach: św. Antoniego z Padwy w Chorzowie, św. Pawła w Nowym Bytomiu oraz św. Wojciecha w Mikołowie. W 1941 roku został aresztowany przez Gestapo i powołany do wojska niemieckiego, gdzie pracował jako sanitariusz. W 1945 roku krótko przebywał w niewoli amerykańskiej we Friedensthal, a po zakończeniu wojny ze względów zdrowotnych, za radą lekarza, wyjechał do Szwajcarii, gdzie do 1971 roku posługiwał jako duszpasterz parafialny.

Ze względu na chorobę serca musiał zrezygnować z czynnej pracy w parafii i został kapelanem szpitala i Sióstr Urszulanek w Brig (diecezja Sion). Służył tam  jako ojciec duchowny i spowiednik także po przejściu na emeryturę w 1984 roku. - Dla nas ks. Józef jest wielkim świadectwem. Jest kapłanem o wielkim sercu, otwartym na drugiego człowieka i bardzo empatycznym. Często wypytuje o Polskę, chce wiedzieć, czym żyje jego ojczyzna, o której nigdy nie zapomniał. Modli się za archidiecezję, o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Myślami i modlitwą jest z ks. abp. Wiktorem Skworcem, zawsze jest bardzo szczęśliwy gdy arcybiskup go odwiedza – mówiła w 2019 roku w rozmowie z „Gościem Katowickim” s. Nazaria ze zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej, Polka pracująca w Szwajcarii.

W 2014 roku został mianowany kapelanem Jego Świątobliwości. Nominację przekazał mu osobiście abp Wiktor Skworc.

W 2019 roku ks. Pośpiech świętował jubileusz 80-lecia święceń prezbiteratu. W życzeniach podpisanych przez metropolitę katowickiego arcybiskupa seniora Damiana Zimonia oraz biskupów pomocniczych, czytamy m.in.: „Włączając się w tę modlitwę dziękczynienia, dzielimy radość tego pięknego Jubileuszu i dziękujemy Księdzu za pełnioną z wielkim oddaniem posługę”.

Ks. prałat Pośpiech zmarł 22 października w Domu Spokojnej Starości w Visp. Zapytany kiedyś o receptę na długowieczność odpowiedział, że „trzeba żyć zgodnie z przykazaniami, z rytmem natury i przynajmniej raz w miesiącu przystępować do spowiedzi, aby trwać w pokoju z Bogiem i z człowiekiem”.

Podczas ostatniej wizyty abp. Wiktora Skworca w Visp w lipcu 2021 roku.

Najnowsze

27 listopad 2021

Ustanowienie animatorów liturgicznej służby ołtarza

W krypcie katedry Chrystusa Króla w Katowicach metropolita katowicki przewodniczył Mszy św...

27 listopad 2021

Śp. ks. Marek Antosz

Z przykrością zawiadamiamy, że w piątek, 26 listopada 2021 r., w szpitalu...

27 listopad 2021

Prośmy bł. ks. Jana Machę o orędownictwo za nami

Prośmy bł. ks. Jana Machę o orędownictwo za nami – pisze do...

26 listopad 2021

2 grudnia - liturgiczne wspomnienie bł. Jana Machy

W tym roku będzie to także dzień dziękczynienia w parafiach za beatyfikację...

26 listopad 2021

WŚSD otrzyma 2 grudnia patronat bł. Jana Machy

Nadanie patronatu bł. Jana Machy Wyższemu Śląskiemu Seminarium Duchownemu 2 grudnia zapowiedział...

25 listopad 2021

Potrzeba prawdziwej "ekologii ludzkiej"

Msza św. w intencji pracowników Wyższego Urzędu Górnictwa rozpoczęła tegoroczne obchody barbórkowe.