Kościół posługuje się kilkoma kalendarzami - zwraca uwagę ks. dr Roman Chromy, Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Katowickiej. Ta umowna data końca roku kalendarzowego, to dobry czas, by dziękować!

-Słowo wdzięczności kieruję dziś do duszpasterzy, osób konsekrowanych, wiernych świeckich, którzy na co dzień żyją synodalnością, czyli mentalnością współpracy, współodpowiedzialności, porozumienia, dialogu dla dobra wspólnego, którym w Kościele jest duchowy rozwój i zbawienie każdego z nas - mówił w Radiu eM ks. Roman Chromy.

Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego zwracał też uwagę na zmiany, jakie w naszych kościołach spowodowała i wciąż powoduje pandemia. -Ktoś powie, że wykruszyli się ci, których wiara była letnia. Ktoś inny, że to z powodu strachu. I tu jest racja, i tu. Spadek frekwencji jest na poziomie 20, gdzieniegdzie 40 procent. Na podsumowania przyjdzie jeszcze czas. Wiemy jednak, że pandemia w niektórych miejscach wzmocniła więzi, zbliżyła ludzi do Kościoła.

W Rozmowie poranka mowa także o synodalnej drodze Kościoła, do wejścia na którą zaprasza papież Franciszek. Ks. Chromy wyjaśnia, że synodalność nie jest reformą Kościoła, ale słuchaniem i nauką komunikacji. - Zaczęliśmy pewien proces, aby razem odpowiadać za losy Kościoła.

Wyzwania na nowy rok, to według gościa Radia eM konieczność podjęcia trudu, by przepowiadana Ewangelia była zrozumiała dla ludzi XXI wieku.

Najnowsze

24 wrzesień 2022

Słowo Arcybiskupa Katowickiego

Przed nami październik – miesiąc wielkiej modlitwy Kościoła.

24 wrzesień 2022

Oby Bóg wspierał dzieło rąk naszych

Abp Skworc przewodniczył Mszy św. za dziennikarzy i pracowników Instytutu Gość Media...

23 wrzesień 2022

Imieniny abp. seniora Damiana Zimonia

W poniedziałek 26 września swoje imieniny obchodzi abp senior Damian Zimoń.

23 wrzesień 2022

Propozycja formacyjno-edukacyjna

Uczniowie klas piątych szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Pawłowicach...

23 wrzesień 2022

Reparacje w kontekście pojednania

Przed wyjazdem na posiedzenie Konferencji Episkopatu Niemiec metropolita katowicki w "Rozmowie Poranka...

18 wrzesień 2022

Wszyscy jesteśmy Dziećmi Maryi

Katowice. Setki Dzieci Maryi i ich opiekunów zjawiły się na powakacyjnym dniu...