Kościół posługuje się kilkoma kalendarzami - zwraca uwagę ks. dr Roman Chromy, Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Katowickiej. Ta umowna data końca roku kalendarzowego, to dobry czas, by dziękować!

-Słowo wdzięczności kieruję dziś do duszpasterzy, osób konsekrowanych, wiernych świeckich, którzy na co dzień żyją synodalnością, czyli mentalnością współpracy, współodpowiedzialności, porozumienia, dialogu dla dobra wspólnego, którym w Kościele jest duchowy rozwój i zbawienie każdego z nas - mówił w Radiu eM ks. Roman Chromy.

Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego zwracał też uwagę na zmiany, jakie w naszych kościołach spowodowała i wciąż powoduje pandemia. -Ktoś powie, że wykruszyli się ci, których wiara była letnia. Ktoś inny, że to z powodu strachu. I tu jest racja, i tu. Spadek frekwencji jest na poziomie 20, gdzieniegdzie 40 procent. Na podsumowania przyjdzie jeszcze czas. Wiemy jednak, że pandemia w niektórych miejscach wzmocniła więzi, zbliżyła ludzi do Kościoła.

W Rozmowie poranka mowa także o synodalnej drodze Kościoła, do wejścia na którą zaprasza papież Franciszek. Ks. Chromy wyjaśnia, że synodalność nie jest reformą Kościoła, ale słuchaniem i nauką komunikacji. - Zaczęliśmy pewien proces, aby razem odpowiadać za losy Kościoła.

Wyzwania na nowy rok, to według gościa Radia eM konieczność podjęcia trudu, by przepowiadana Ewangelia była zrozumiała dla ludzi XXI wieku.

Najnowsze

23 maj 2022

Pasterze Metropolii w Katowicach

W poniedziałek (23.05) w katowickiej Kurii Metropolitalnej odbyło się tradycyjne spotkanie biskupów...

22 maj 2022

Jubileusze małżeńskie

Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca w katedrze Chrystusa Króla była...

22 maj 2022

I Dni Dulcissimiańskie

Po sobotnim sympozjum, niedziela była czasem świętowania z Eucharystią, kołoczem i poświęceniem...

20 maj 2022

Małżeństwo to powołanie, które należy odkrywać, a potem realizować

– Małżeństwo to powołanie, które należy odkrywać, a potem realizować – zaznaczył...

19 maj 2022

Muzeum Archidiecezjalne na nowo

Nowa siedziba instytucji wraz znajduje się w przestrzeni postindustrialnej – dawnej Drukarni...

19 maj 2022

Msza św. w intencji abp. Skworca

Metropolita świętował urodziny i imieniny wspólnie ze zgromadzonymi w katedrze Chrystusa Króla...