- Niech dzięki każdemu z was pomniejszy się terytorium wojny, jakiejkolwiek walki między ludźmi, niech zapanuje pokój - mówił 3 maja w katedrze w Katowicach abp Wiktor Skworc. Przypomniał słowa prymasa Hlonda, że zwycięstwo przyjdzie przez Maryję.

W czasie homilii na Mszy św. za Ojczyznę w katedrze Chrystusa Króla abp Wiktor Skworc nawiązał do włączenia części Górnego Śląska do odroczonej Rzeczypospolitej. W czerwcu przypadnie 100. rocznica tego wydarzenia. 3 maja to również 101. rocznica wybuchu III powstania śląskiego.

Arcybiskup katowicki mówił o decyzjach wielu Ślązaków żyjących sto lat temu i wcześniej, żeby stanąć do walki o włączenie ich ojcowizny do Polski. Zacytował ks. prof. Jerzego Szymika, który zastanawiał się nad przyczynami tych decyzji. - Na pytanie o przyczyny tego długiego procesu, o to jak się to stało, nasz górnośląski teolog odpowiada: „Chodziło i chodzi w gruncie rzeczy o wolność. A ten rodzaj wolności, o który chodziło i chodzi, jest możliwy tylko w katolicyzmie, w kulturze rzeźbionej katolicyzmem. Ten rodzaj wolności na Śląsku, krainie narożnej - gdzie przenikało i zderzało się ze sobą od wieków to, co czeskie (austriackie), niemieckie (germańskie), w ostatnim stuleciu i to, co rosyjskie (radzieckie), a zawsze to, co polskie - jest możliwy tylko i wyłącznie w tym ostatnim”.

Idealizm w czynach, nigdy w słowach

Abp Skworc dodał, że byłoby niewdzięcznością czy nawet zawinioną amnezją, gdybyśmy nie pamiętali o naszych przodkach żyjących na Górnym Śląsku w minionym 100-leciu i wcześniej. - Gdybyśmy nie pamiętali o ich „opiniach”, o ich przynależności do Chrystusa i świata wartości, z którego czerpiemy. Tradycja oznacza przekazywanie z pokolenia na pokolenie tego, co zachowuje się w żywej pamięci i za co jest się odpowiedzialnym. Aby jednak tradycja nie umarła śmiercią zapominania, w każdym pokoleniu trzeba poszukiwać nowych form wyrazu tego, co niezmienne - powiedział.

Wskazał, że temu celowi służy między innymi modlitwa za Ojczyznę 3 maja, ale też wydobywanie naszych śląskich przodków z niepamięci. Powiedział, że może dziać się to w powstającym w przyziemiu katedry Chrystusa Króla w Katowicach Panteonie Górnośląskim. - Umożliwi to spotkanie w przestrzeni wirtualnej z wartościowymi ludźmi Górnego Śląska, którzy w minionym 100-leciu żyli i przekazywali wartości wyliczone przez ks. Emila Szramka za Zofią Kossak w rozprawie Śląsk jako problem socjologiczny jako „predyspozycje osobowościowe mieszkańców”. Cechuje ich: „rzeczowość istotna. Idealizm w czynach, nigdy w słowach. Oszczędność i pracowitość. Wytrwałość. Głęboka, szczera religijność, silne życie rodzinne i przywiązanie do starego obyczaju” - powiedział.

Proroctwo prymasa ze Śląska

Podkreślił, że te wartości były, są i będą społecznie pożądane oraz religijnie wzmacniane. - Można i trzeba je skutecznie przekazywać nie metodą podawania i uczenia definicji, tylko przez spotkanie z osobą „wartościową”, żyjącą wartościami i je przekazującą. I to właśnie umożliwi Panteon prowadzący w ostatniej odsłonie do strefy duchowości, gdzie zwiedzający spotka się z osobami o pięknym, dojrzałym człowieczeństwie, które w języku Kościoła nazywamy świętością. Wtedy może przypomni sobie swoje powołanie, a może nawet przyjmie uniwersalne, głęboko humanistyczne przesłanie, którym żył m.in. sługa Boży Franciszek Blachnicki: „Nie zatrzymywać siebie dla siebie, ale posiadać siebie, żeby ciągle dawać siebie”, aby służyć wspólnemu dobru - stwierdził.

Na koniec Mszy św. za Ojczyznę arcybiskup katowicki przypomniał słowa umierającego prymasa Hlonda o tym, że zwycięstwo przyjdzie przez Maryję. Wskazał, że możemy je odnieść także do aktualnej sytuacji za naszą wschodnią granicą. Poprosił o modlitwę, żeby nastąpiło zwycięstwo pokoju, a po pokoju nastąpił proces porozumienia, pojednania. - Mamy jednego Ojca w niebie. Fratelli tutti jesteśmy, Papież nam to przypomina. Jesteśmy wszyscy braćmi i siostrami – powiedział. Zachęcił do tej modlitwy o pokój zwłaszcza w maju, który jest miesiącem maryjnym. - Niech dzięki każdemu z was pomniejszy się terytorium wojny, jakiejkolwiek walki między ludźmi, niech zapanuje pokój – powiedział.

Przemysław Kucharczak / Gość Katowicki

Najnowsze

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...