W przypadające 4 maja święto św. Floriana, patrona strażaków, abp Wiktor Skworc wygłosił homilię podczas Mszy św. celebrowanej w bazylice na Jasnej Górze pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo.

W homilii Me przypomniał, że wśród współczesnych obowiązków strażaków, oprócz gaszenia pożarów, jest także ratownictwo biologiczne, chemiczne, medyczne, poszukiwawcze, radiologiczne, techniczne, wodne czy wysokościowe. - Z tych rozlicznych obowiązków wywiązujecie się wzorowo, o czym świadczy zaufanie społeczne. W wielu raportach praca, służba strażaka określana jest jako zawód wysokiego ryzyka, ale przede wszystkim zaufania społecznego – podkreślił metropolita.

Zwrócił uwagę, że wśród najczęściej wymienianych zalet straży pożarnej znajdują się m.in.: szybkość i skuteczność działania, dobra organizacja pracy, sprawność i gotowość do działania, a przede wszystkim dobrowolne poświęcenie się innym. Wyraził przekonanie, że postawy strażaków mają głębsze motywacje, również religijne. - Wszak zawsze byliście w Kościele i do niego należycie na mocy chrztu św. – dodał.

Mówił także o bolesnym doświadczeniu ludzi tracących w pożarze cały swój dobytek czy będących ofiarami wypadków i kataklizmów. - Widok załamanych rąk najdobitniej wyraża ich duchową, emocjonalną i fizyczną reakcję wobec skutków niszczącego żywiołu i katastrofy. Kiedy jednak mdleją ręce poszkodowanych, pojawiają się wasze i są to zazwyczaj pierwsze ręce, które przychodzą z pomocą. Nie tylko w czasie pożaru, ale dziś, coraz częściej, w obliczu kataklizmów pogodowych i wypadków na drogach, przybywacie szybko, na sygnale, aby z oddaniem pełnić swoją misję: ratować człowieka, ludzi, a potem dobytek, a nawet dobra natury, jak lasy – zaznaczył.

Arcybiskup nawiązał także do roli strażaków w historii Śląska w XX wieku. - Zaangażowanie i poświęcenie wielu setek działaczy pożarniczych, rzeczników aktywności społecznej i patriotycznej przyniosło owoce w końcowej fazie I wojny światowej, gdy wielu z nich uczestniczyło w walce o niepodległość. Wielu wstąpiło do Wojska Polskiego, brało udział w powstaniach wielkopolskim i śląskich, żywo współdziałało w tworzeniu zrębów państwa polskiego – tłumaczył metropolita.

Na zakończenie podkreślił, że sprawowana Msza św. jest okazją do podziękowania za ofiarną służbę na rzecz społeczeństwa. - Chcemy ogarnąć modlitewną wdzięcznością pokolenia strażaków, którzy czy to społecznie, ochotniczo, czy w sposób zawodowy tworzyli czy aktualnie tworzą w woj. śląskim formację niosącą pomoc w najtrudniejszych momentach życia poszczególnych ludzi i lokalnych wspólnot nawet za granicami naszego kraju – powiedział.  

Msza św. była częścią Międzynarodowego Dnia Strażaka, który w tym roku wpisuje się w obchody 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej. Oprócz metropolity katowickiego i częstochowskiego w modlitwę ze strażakami i za strażaków włączyli się także bp sosnowiecki Grzegorz Kaszak i bp pomocniczy diecezji gliwickiej Andrzej Iwanecki.

Najnowsze

25 kwiecień 2024

Podsumowanie Dnia Dobra organizowanego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej

- Coraz więcej osób zaczyna czuć, że to jest święto wolontariatu -...

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej

Do momentu jej kanonicznego objęcia administratorem apostolskim pozostaje abp Adrian Galbas SAC.

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.