Metropolita świętował urodziny i imieniny wspólnie ze zgromadzonymi w katedrze Chrystusa Króla przedstawicielami duchowieństwa, osób konsekrowanych, przedstawicielami służb mundurowych oraz wiernymi z archidiecezji.

Zebranych powitał bp Marek Szkudło, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. – Chcemy w dniu urodzin nie tylko podziękować za osobę abp Wiktora, lecz również prosić o moc i siły na dalszą posługę pasterską – mówił. Powitał także obecnego w katedrze drugiego solenizanta – ks. Jacka Kocura – na co dzień posługującego w Ukrainie.

Bp M. Szkudło odczytał również życzenia skierowane do metropolity przez nuncjusza apostolskiego w Polsce. „Ekscelencjo, Czcigodny Księże Arcybiskupie! Z okazji zbliżającego się patronalnego święta Jego Ekscelencji, pragnę zapewnić o duchowej bliskości i życzliwej pamięci modlitewnej. Życzę, by moc Ducha Świętego wypełniała i wspierała Ekscelencję w realizacji powierzonych przez Kościół zadań, a posługa podejmowana każdego dnia niosła upragniony pokój i nadzieję oraz jak zachęca Ojciec Święty Franciszek, była wyrazem miłości darowanej pod wejrzeniem Pana. Niech Chrystus Dobry Pasterz obdarza Ekscelencję hojnym błogosławieństwem, a Maryja Królowa Polski oraz św. Jan Paweł II, bł. kard. Stefan Wyszyński i wszyscy święci narodu polskiego wypraszają dobre zdrowie oraz wszelkie potrzebne łaski” – napisał abp Salvatore Pennacchio.

Homilię wygłosił bp Adam Wodarczyk, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. W swoich rozważaniach zwrócił uwagę na postawę Piotra i Jakuba w czasie Soboru Jerozolimskiego. – Te obrazy z dzisiejszej liturgii słowa są dla nas znakiem i zachętą. Jeżeli, na wzór pierwotnego Kościoła, będziemy trwali w miłości Jezusa, zachowując Jego przykazania, wówczas znajdziemy synodalną drogę, dzięki której dotrzemy z Ewangelią do współczesnych neopogan – zauważył.

Zwrócił się także do metropolity. – Otaczamy Cię modlitwą, gdy dziękujesz Bogu za dar życia w rocznicę Twoich urodzin i za dar chrztu świętego w dniu Twoich Imienin. Życzymy Ci, byś trwając w miłości Jezusa i czerpiąc z niej siłę i radość, podobnie jak Apostołowie Piotr, Paweł, Barnaba i Jakub, w Duchu Świętym, wraz z powierzoną Ci wspólnotą katowickiego Kościoła, wytrwale docierał z Dobrą Nowiną o Zmartwychwstałym Panu do nieraz bardzo zagubionych ludzi – życzył solenizantowi.

Na zakończenie w imieniu zebranych życzenia abp Wiktorowi Skworcowi złożył ks. Jerzy Lisczyk. – Zanieśliśmy do Boga dziękczynienie za Twoje piękne życie, za to, że zostałeś wybrany. Dzisiaj chcemy ci życzyć byś rozradował się tym, co dzięki Duchowi Świętemu mogłeś uczynić dla Kościoła świętego na różnych odcinkach. Życzymy ci, by radość Chrystusa cię ogarnęła i byś z wdzięcznością patrzył w przyszłość – mówił.

Dziękując zebranym za obecność, wspólną modlitwę i życzenia metropolita zachęcił, by nieustannie przypominać o zbliżającej się pielgrzymce do Piekar Śląskich. – Nigdy dość zachęty, by uczestniczyć w tym spotkaniu u stóp Matki Bożej. Chcemy, aby w tym roku w szczególny sposób wybrzmiała tam nasza modlitwa o pokój dla Ukrainy i całej ludzkiej rodziny – powiedział abp Wiktor Skworc.

Marta Sudnik-Paluch / Gość Niedzielny

GALERIA ZDJĘĆ

Najnowsze

24 czerwiec 2022

Jest 15. diakon stały w archidiecezji katowickiej

Krzysztof Jamrozy, mąż Urszuli, ojciec Marysi, przyjął 23 czerwca w Mysłowicach święcenia...

22 czerwiec 2022

Msza św. na zakończenie roku formacyjnego w WŚSD

Alumni podziękowali za wspólnie przeżyte chwile i prosili o błogosławieństwo na czas...

21 czerwiec 2022

Dom księży emerytów ma 25 lat

Już 25 lat działa w Katowicach Dom świętego Józefa – czyli dom...

20 czerwiec 2022

Śp. ks. Bernard Starosta

Z przykrością zawiadamiamy, że 19.06.br. w 90. roku życia, 68. roku kapłaństwa...

19 czerwiec 2022

Szczególne śląskie wiano dla naszego narodu

Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodniczył Mszy sprawowanej w Katedrze Chrystusa Króla...

19 czerwiec 2022

Budujemy przyszłość duchem ofiary, służby i bezinteresowności

Abp Wiktor Skworc wygłosił słowo podczas mszy św. sprawowanej w 100. rocznicę...