Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca w katedrze Chrystusa Króla była liturgiczną inauguracją 15. edycji Metropolitalnego Święta Rodziny.

W homilii Metropolita Katowicki przypomniał, że u początku związku małżeńskiego „było spotkanie w wierze z Jezusem Chrystusem”. – Dzisiaj w dniu świętowania jubileuszu lub rocznicy zawarcia sakramentu małżeństwa również Go spotykacie w tajemnicy Eucharystii, która jest dziękczynieniem Bogu przez Chrystusa w Duchu Świętym oraz wejściem w ofiarę i ucztę Jezusa Chrystusa, naszego Zmartwychwstałego Pana, pozdrawiającego Was słowami ‘Pokój Wam’ – powiedział.

Piękno życia małżeńskiego i wspólnoty rodzinnej odniósł do dwóch rzeczywistości – działania Ducha Św. i daru pokoju. – Naszym wspólnym obowiązkiem jest troska o pokój, bo to fundamentalne dobro wspólne; to dzięki niemu istnieje stabilne małżeństwo i rodzina oraz wartości z nią związane: macierzyństwo, ojcostwo, wychowanie młodego pokolenia, braterstwo, postawy społecznej sprawiedliwości i wzajemnej miłości – przekonywał abp Skworc.

Jednocześnie wskazał na „podstawową formą pokojowego współistnienia osób” – związek miłości między mężczyzną i kobietą, otwarty na zbudowanie wiernej wspólnoty, rodziny. – Życie w niej umożliwia odkrywanie podstawowych elementów pokoju: sprawiedliwości, wzajemnej miłości, a także władzy sprawowanej przez rodziców – wyjaśnił abp Skworc. Dodał, że władza ta polega na „służbie wobec najsłabszych: dzieci, osób chorych i seniorów”. O rodzinie mówił jako „pierwszej i niezastąpionej wychowawczyni do życia w pokoju”, bo – jak się wyraził – to „miłość rodzinna uczy przez przykład i świadectwo pełnej akceptacji drugiego człowieka (…) oraz bezwarunkowego przebaczenia”.

Nawiązując do fragmentu dzisiejszej Ewangelii abp Skworc powiedział, że „Zmartwychwstały Pan – w pełnych otuchy słowach – przygotowuje swoich uczniów na odejście, zapewniając, że On i Ojciec będą obecni pośród nich w nowy sposób: poprzez Ducha Świętego”. Zaznaczył, że Duch Św. przywoływany jest w najważniejszych momentach życia Kościoła. – Również w dniu Waszego ślubu wybrzmiało: Veni Sanctae Spiritus; Przybądź Duchu Stworzycielu” – powiedział zwracając się do małżonków.– Razem z wami dziękuję za owoce Ducha Świętego w Waszym małżeństwie i ich ofiarowanie wspólnocie rodziny i Kościoła, która wzrasta w Duchu Świętym – powiedział.

Wskazując na siedmiorakie dary i owoce Ducha św. podkreślił, że również małżonkowie zaproszeni są do współpracy z Duchem św. w celu „odnowienia ziemi”.

Wśród przywołanych owoców Ducha św. znalazły się: miłość, radość, dobroć, wspaniałomyślność, wierność, skromność, czystość, cierpliwość i pokój, „który pozwala stawiać czoła przeciwnościom; (…) jest świadectwem obecności w nas samego Ducha oraz dowodem na zaangażowanie w budowanie Bożego królestwa”.

Dziękując za owoce działania darów Ducha Świętego w życiu małżonków życzył im, by doświadczalni ich na co dzień w  małżeństwach i rodzinach, bo – jak zauważył – „są bardzo budujące teraźniejszość i przyszłość: rodziny, Ojczyzny i Kościoła”. – Drodzy Jubilaci! Współpracujcie dalej z Duchem Świętym, przywołujcie Go w małżeńskiej i rodzinnej codzienności! Zmieniajcie oblicze ziemi, tej ziemi – zakończył abp Skworc.

Hasłem 15. edycji Metropolitalnego Święta Rodziny są słowa: „Rodzina – źródło pokoju”. W dziesiątki wydarzeń promujących rodzinę zaangażowane są samorządy, placówki oświatowy oraz instytucje kultury.

ks. Rafał Skitek / KAI

Najnowsze

24 czerwiec 2022

Jest 15. diakon stały w archidiecezji katowickiej

Krzysztof Jamrozy, mąż Urszuli, ojciec Marysi, przyjął 23 czerwca w Mysłowicach święcenia...

22 czerwiec 2022

Msza św. na zakończenie roku formacyjnego w WŚSD

Alumni podziękowali za wspólnie przeżyte chwile i prosili o błogosławieństwo na czas...

21 czerwiec 2022

Dom księży emerytów ma 25 lat

Już 25 lat działa w Katowicach Dom świętego Józefa – czyli dom...

20 czerwiec 2022

Śp. ks. Bernard Starosta

Z przykrością zawiadamiamy, że 19.06.br. w 90. roku życia, 68. roku kapłaństwa...

19 czerwiec 2022

Szczególne śląskie wiano dla naszego narodu

Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodniczył Mszy sprawowanej w Katedrze Chrystusa Króla...

19 czerwiec 2022

Budujemy przyszłość duchem ofiary, służby i bezinteresowności

Abp Wiktor Skworc wygłosił słowo podczas mszy św. sprawowanej w 100. rocznicę...