Od 15 czerwca 2022 r. Caritas Archidiecezji Katowickiej obejmuje prowadzenie działań pomocowych w głównym punkcie recepcyjnym dla Ukraińców na Placu Sejmu Śląskiego 2 oraz w punkcie informacyjno-doradczym na dworcu głównym PKP w Katowicach.

Zadanie zlecone przez Śląski Urząd Wojewódzki będzie realizowane dzięki pracownikom Caritas i wolontariuszom we współpracy z Fundacją Caritas Katowice, Wspólnotą Dobrego Pasterza i Zakonem Maltańskim. - Naszym celem pozostaje zapewnienie niezbędnej pomocy humanitarnej osobom przybywającym z Ukrainy, pomoc w adaptacji do nowych warunków funkcjonowania, a także wspieranie w nabywaniu kompetencji społecznych w obszarze samodzielnego funkcjonowania – tłumaczy ks. Łukasz Stawarz, dyrektor katowickiej Caritas.

Wśród konkretnych zadań wymienia zapewnienie noclegu, wyżywienia, podstawowej opieki medycznej, udzielanie podstawowych informacji, organizacja kącika zabaw dla dzieci i w razie potrzeby karmy dla zwierząt. - Na dworcu PKP nasi współpracownicy będą udzielać uchodźcom z Ukrainy wszelkich niezbędnych informacji. W dalszym ciągu będziemy dbali o zapewnienie im podstawowego wyżywienie i artykułów higienicznych, a także pomagali w dotarciu do punktu recepcyjnego oraz organizowali wsparcie psychologiczne w razie potrzeby. W obu punktach są osoby posługujące się językiem ukraińskim – dodaje ks. Stawarz.

- Od samego początku wojny Caritas Archidiecezji Katowickiej organizuje pomoc na rzecz uciekających przed dramatem wojny mieszkańców Ukrainy. Pierwszy punkt recepcyjny dla Ukraińców w województwie śląskim został zorganizowany w centrali Caritas przy ul. Wita Stwosza 200 oraz w gmachu Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Dzięki działaniom podjętym we współpracy z Urzędem Wojewódzkim doraźne wsparcie otrzymało ponad 10 tysięcy uchodźców. Po 13 kwietnia br. miejsca te zaczęły pełnić rolę pomocową względem głównego punktu recepcyjnego na Placu Sejmu Śląskiego – tłumaczy ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.

Na początku kwietnia Caritas Archidiecezji Katowickiej uruchomiła na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego punkt koordynacyjny Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Po niezbędną pomoc zgłosiło się już ponad 1000 migrantów, głównie z Ukrainy. – Proponujemy kursy języka polskiego, organizujemy spotkania z doradcą zawodowym i trenerem pracy, udzielamy wsparcia psychologicznego, pomagamy w zakupie leków i artykułów medycznych. W Centrum można liczyć na pomoc w tłumaczeniu niezbędnych dokumentów  – wylicza ks. Stawarz.

Ponadto w weekendy prowadzone zajęcia tematyczne dla dzieci, organizuje wyjazdy adaptacyjno – reintegracyjne dla matek z dziećmi.

Caritas będzie pozostawała w ścisłej współpracy ze sztabem kryzysowym Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w celu relokacji uchodźców do stałego miejsca zakwaterowania oraz przesyłania sprawozdań i informacji. Prowadzenie przez Caritas Archidiecezji Katowickiej wojewódzkich struktur pomocy dla uchodźców planowane jest do 31 sierpnia 2022 r.

Najnowsze

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...

10 kwiecień 2024

Obradowała Rada Kapłańska

Spotkanie odbyło się we wtorek 9 kwietnia w Kurii Metropolitalnej w Katowicach...

09 kwiecień 2024

Abp Galbas: trzy warunki spełniania woli Bożej

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Eucharystia rozpoczęła diecezjalne rekolekcje...