Po dwóch latach pandemicznej przerwy ulicami stolicy Górnego Śląska przeszła procesja z Najświętszym Sakramentem. Wydarzeniu przewodniczył abp Wiktor Skworc.

W procesji uczestniczyli wierni czterech katowickich parafii - Przemienienia Pańskiego, Niepokalanego Poczęcia NMP, świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Chrystusa Króla. Modlitwom przy poszczególnych ołtarzach przewodniczyli biskupi, natomiast rozważania skoncentrowane wokół tajemnicy Eucharystii zostało powierzone proboszczom wspomnianych wspólnot parafialnych.  

Procesję eucharystyczną poprzedziła Msza św. sprawowana w kościele mariackim, po której wierni udali się do katedry Chrystusa Króla ulicami: Mariacką, Francuską, Jagiellońską do Placu Miarki i Wita Stwosza.

Dopełnieniem procesji była Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca. Liturgię w katedrze koncelebrowali abp senior Damian Zimoń, abp Koadiutor Adrian Galbas, biskupi pomocniczy, kapłani posługujący w Kurii Metropolitalnej i instytucjach przylegających oraz duszpasterze katowickich parafii.

W homilii, nawiązując do historii katowickiej katedry, abp Skworc podkreślił, że również „ten katedralny kościół jest i był miejscem zaspokajania głodu Boga i miłosierdzia”. – Głoszona tu Ewangelia pokoju zaspokajała głód nadziei w najbardziej ciemnych czasach. Była też miejscem azylu dla zagrożonych. To tu, wierni zaspokajali głód wolności, do której wyswobodził nas Chrystus – podkreślił abp Skworc.

Przypomniał, że przed 40 laty kiedy „społeczeństwo z powodu braku żywności stanęło na progu humanitarnej katastrofy, katedra jak dobra matka, karmiła, rozdzielała dary, dzieliła się tym wszystkim, co przez Caritas ofiarowały Kościoły z Europy Zachodniej”. –  To tu w stanie wojennym działali prawnicy, aby zaspokoić głód sprawiedliwości i respektowania praw pracowniczych. To tu pod skrzydłami pasterzy tej diecezji działał biskupi komitet pomocy więźniom i internowanym oraz ich rodzinom i pomagał, zaspokajał głód bezpieczeństwa – wyliczał arcybiskup.

W procesji oraz Mszy św. wzięła udział reprezentacyjna orkiestra Wojewódzkiej Komendy Policji w Katowicach.

Najnowsze

24 czerwiec 2022

Jest 15. diakon stały w archidiecezji katowickiej

Krzysztof Jamrozy, mąż Urszuli, ojciec Marysi, przyjął 23 czerwca w Mysłowicach święcenia...

22 czerwiec 2022

Msza św. na zakończenie roku formacyjnego w WŚSD

Alumni podziękowali za wspólnie przeżyte chwile i prosili o błogosławieństwo na czas...

21 czerwiec 2022

Dom księży emerytów ma 25 lat

Już 25 lat działa w Katowicach Dom świętego Józefa – czyli dom...

20 czerwiec 2022

Śp. ks. Bernard Starosta

Z przykrością zawiadamiamy, że 19.06.br. w 90. roku życia, 68. roku kapłaństwa...

19 czerwiec 2022

Szczególne śląskie wiano dla naszego narodu

Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodniczył Mszy sprawowanej w Katedrze Chrystusa Króla...

19 czerwiec 2022

Budujemy przyszłość duchem ofiary, służby i bezinteresowności

Abp Wiktor Skworc wygłosił słowo podczas mszy św. sprawowanej w 100. rocznicę...