555-lecie swojego przepięknego, drewnianego kościoła świętuje parafia Łaziska Rybnickie. W uroczystości wziął udział arcybiskup katowicki Wiktor Skworc.

Gotycki kościół drewniany w Łaziskach Rybnickich, miejscowości leżącej nad czeską granicą blisko Wodzisławia Śląskiego i Jastrzębia-Zdroju, jest znacznie starszy, niż jeszcze niedawno sądzono.

Jak wykazały badania dendrochronologiczne, drzewa, z których został wzniesiony, zostały ścięte jesienią i zimą 1466 roku oraz na samym początku 1467 roku. Oznacza to, że kościół Wszystkich Świętych w Łaziskach Rybnickich powstał w 1467 roku.

Omodlony przez stulecia

Jest znany z odkrytych w jego wnętrzu i zrekonstruowanych malowideł z 1560 roku. Są na nich sceny biblijne. Wiele postaci – jak Kain i Abel – zostało namalowanych w strojach XVI-wiecznej szlachty.

15 sierpnia 2022 r. parafianie w Łaziskach Rybnickich świętowali odpust oraz 555-lecie swojego kościoła. Arcybiskup katowicki Wiktor Skworc mówił im o niezwykłej atmosferze ich świątyni, która bierze się z „omodlenia” w ciągu stuleci przez wiele pokoleń mieszkańców tej miejscowości. – W kościele „omodlonym” czuje się sacrum, świętość, atmosferę modlitwy. Kiedy do takiego kościoła wchodzimy, człowiek od razu klęka, bo czuje się tu Bożą obecność i przekaz wiary tych pokoleń, które w tej świątyni się modliły – zauważył.

Droga w czasie dezorientacji

Arcybiskup katowicki zwrócił też uwagę na smukłą sylwetkę tej zabytkowej budowli. – Niektórzy podkreślają, że ona ma taką strzelistość gotycką. Temu stylowi architektury zależało, żeby ukazywać kierunek ku niebu, do Boga. Właśnie wasz kościół ten kierunek wskazuje – powiedział.

Mówił o tym, że to kościół orientowany – co oznacza, że jego prezbiterium jest skierowane ku wschodowi. – W tych czasach dezorientacji przychodzimy do kościoła także po orientację. Kościół orientuje! Gdy czasem już nie wiemy, gdzie fałsz, a gdzie prawda, Kościół daję tę Prawdę – i to Prawdę z dużej litery, bo Chrystus mówi: „Ja jestem prawdą”. Kościół daje prawdę, daje Boże przykazania, i mówi: „To jest droga właściwa” – powiedział.

Abp Skworc dziękował rodzicom z Łazisk za to, że przyprowadzają swoje dzieci do tego kościoła i są dla nich przykładem. Wskazał, że każda rodzina powinna stawać się dzisiaj domowym Kościołem, a parafia – rodziną rodzin.

Najnowsze

25 kwiecień 2024

Podsumowanie Dnia Dobra organizowanego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej

- Coraz więcej osób zaczyna czuć, że to jest święto wolontariatu -...

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej [aktualizacja]

Do momentu jej kanonicznego objęcia, które będzie miało miejsce 8 maja, administratorem...

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.