W święto Podwyższenia Krzyża Świętego metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w podziemnej bazylice Piusa X w Lourdes. Trwa IV Archidiecezjalna Pielgrzymka Chorych i Niepełnosprawnych do francuskiego sanktuarium.

W homilii podkreślił słowa, które Jezus skierował do Nikodema (J 3,16) stanowią syntezę Bożego objawienia, a zarazem najkrótszą katechezę o tajemnicy zbawienia. - Nikodem szuka odpowiedzi na jedno z najważniejszych pytań egzystencjalnych: w jaki sposób człowiek może być uratowany od śmierci i zbawiony? – zauważył abp Skworc. Podkreślił, że te same pytania pozostają wciąż aktualne i poruszają zgromadzonych w Lourdes pielgrzymów z całego świata.

Taka sama i wciąż aktualna pozostaje także odpowiedź Jezusa. - Przedziwny sposób naszego zbawienia wybrał Bóg. Jednak nie sam krzyż sam w sobie jest źródłem zbawienia, ale miłość Boga do każdego z nas wyrażona Chrystusową śmiercią na krzyżu. Miłość ta, chociaż jest w pełni bezinteresowna, domaga się naszej odpowiedzi – powiedział.

Metropolita zaznaczył, że najważniejszą treścią Dobrej Nowiny jest pragnienie Boga, któremu zależy na zbawieniu wszystkich ludzi. – On pragnie, aby każdy z nas, ufający Bożym planom niezależnie od życiowych kontekstów, przeciwności, a nawet znoszonych cierpień, nie zaginął, ale cieszył się wiecznym przebywaniem z Bogiem.

Dodał, że treść Ewangelii uobecnia się w czasie każdej Eucharystii, która jest pamiątka męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. - Wchodźmy więc z wiarą w tajemnice naszego zbawienia, w misterium Boga – Miłości miłosiernej! – zachęcił wiernych obecnych w sanktuarium i łączących się dzięki transmisji internetowej.

W IV archidiecezjalnej pielgrzymce do Lourdes bierze udział 220 uczestników, którym towarzyszy 50-osobowy zespół złożony z lekarzy, pielęgniarek, wolontariuszy i duchownych. Oprócz abp. Skworca jest wraz z nimi także bp pomocniczy Marek Szkudło.

Najnowsze

24 wrzesień 2022

Słowo Arcybiskupa Katowickiego

Przed nami październik – miesiąc wielkiej modlitwy Kościoła.

24 wrzesień 2022

Oby Bóg wspierał dzieło rąk naszych

Abp Skworc przewodniczył Mszy św. za dziennikarzy i pracowników Instytutu Gość Media...

23 wrzesień 2022

Imieniny abp. seniora Damiana Zimonia

W poniedziałek 26 września swoje imieniny obchodzi abp senior Damian Zimoń.

23 wrzesień 2022

Propozycja formacyjno-edukacyjna

Uczniowie klas piątych szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Pawłowicach...

23 wrzesień 2022

Reparacje w kontekście pojednania

Przed wyjazdem na posiedzenie Konferencji Episkopatu Niemiec metropolita katowicki w "Rozmowie Poranka...

18 wrzesień 2022

Wszyscy jesteśmy Dziećmi Maryi

Katowice. Setki Dzieci Maryi i ich opiekunów zjawiły się na powakacyjnym dniu...