Na placu przed Galerią Katowicką, w samym sercu Katowic świętowano VI Światowy Dzień Ubogich. Mszy św. przewodniczył abp Wiktor Skworc.

Spotkanie rozpoczęło wspólne śniadanie. Była także okazja do tego, by razem obchodzić piąte urodziny Zupy w Kato, jednej z wielu inicjatyw Wspólnoty Dobrego Pasterza – jednego z organizatorów katowickiego ŚDU.

Jednak najważniejszym punktem była Msza św. pod przewodnictwem abp Wiktora Skworca, koncelebrowana z proboszczami katowickich parafii. – Powraca pytanie: któż z nas nie jest ubogi? Ten dzień papież nazywa prowokacją, która ma nam uświadomić nasze ubóstwo – zwrócił uwagę abp Wiktor Skworc. – Moi drodzy, wy też jesteście Kościołem. Tak jak tu jesteśmy, wszyscy jesteśmy Kościołem. I w Kościele doświadczamy swojego ubóstwa i doświadczamy swojego bogactwa. Naszym bogactwem jest nasz Pan Jezus Chrystus. Jedyny Odkupiciel człowieka, jak o tym nas pouczył Jan Paweł Wielki: nie ma innego, jedyny Odkupiciel człowieka – podkreślił.

Przestrzegał przed uleganiem panice w czasach niepokoju. – Jezus zachęca nas dziś, byśmy byli wierni w Jego Kościele. Bo kiedy zadajemy sobie pytanie: gdzie spotkać Chrystusa, to na pewno spotykamy Go we wspólnocie Kościoła. Ale Chrystus stawia także znak równości między sobą a człowiekiem ubogim, bo powiedział w błogosławieństwach, kończąc je, że cokolwiek uczyniliście jednemu z braci Moich najmniejszych, Mnieście uczylili – przypomniał metropolita.

– Pamiętajcie o jednej rzeczy, że nikt nie jest tak ubogi, żeby nie mógł czegoś dać, żeby ubóstwem ubogacić tak jak Chrystus. A możecie dać wasze dobre serce i modlitwę, o którą was bardzo serdecznie proszę. To dar waszego serca. Módlcie się za bogatych, żeby umieli stać się ubogimi i podzielić się swoim bogactwem. Módlcie się o pokój dla świata, dla całej ludzkiej rodziny. Módlcie się także o pokój wśród ubogich. Bo czasem tak jest, że każdy prowadzi jakąś wojnę. Więc potrzeba, jak to pięknie powiedział „papież pokoju” Jan XXIII, „rozbrojenia serca” – mówił abp Wiktor Skworc.

Hasłem przewodnim niedzielnego świętowania były słowa: „Chrystus dla was stał się ubogim”. Tematem, na który szczególnie chcieli zwrócić uwagę organizatorzy było ubóstwo energetyczne i inflacja, z której skutkami najmocniej borykają się najubożsi. – To, co robi Zupa w Kato jest bardzo ważne. Ludzi ubogich jest coraz więcej. Przychodzimy też na plac, żeby ludzie, którym odrobinę lepiej się powodzi zobaczyli to ubóstwo. Wydaje mi się, że w każdym roku jest ciężej. W tej chwili robiąc podstawowe zakupy trzeba sobie później odmówić niektórych rzeczy: ubrania czy remonty stają się nieosiągalne. Teraz po pierwsze opłaty, a po drugie żywność – mówiła pani Anna, która przyszła z córką Marysią.

Organizatorami ŚDU byli Caritas Archidiecezji Katowickiej, Wspólnota Dobrego Pasterza i Zakon Maltański. Aktywnie wspierały ich także siostry misjonarki miłości.

Marta Sudnik-Paluch / Foto Gość

Najnowsze

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...