Abp Skworc o zmarłym Benedykcie XVI: odszedł dobry pasterz, który z motywu miłości służył Kościołowi i całej ludzkiej rodzinie

– Odszedł dobry pasterz, który z motywu miłości służył Kościołowi i całej ludzkiej rodzinie – mówił abp Wiktor Skworc podczas Mszy żałobnej za zmarłego Benedykta XVI sprawowanej w Katedrze Chrystusa Króla. Eucharystię koncelebrowali m.in. biskupi pomocniczy oraz duchowni posługujący w Kurii Metropolitalnej i instytucjach diecezjalnych.

W słowie wprowadzenia do liturgii abp Skworc powiedział że Benedykt XVI „służył przez działanie, apostolską aktywność a po jej zaniechaniu modlitwą i cierpieniem”. O zmarłym  papieżu mówił jako o człowieku „niezwykle skromnym i wysokiej kultury”. Jednocześnie dodał,  że „przeżywamy głęboki ból utraty i poczucie ogromnej łaski, która jest owocem Jego życia, świadectwa pokory i cierpienia; czujemy unoszącą się woń świętości”.
Podkreślił, że „wspólnota Kościoła ma wiele czasu, aby dokonywać syntezy życia i analizy nauczania, teologa i papieża, Benedykta XVI”. – Wracają przede wszystkim wspomnienia związane ze spotkaniami z arcybiskupem Monachium, kardynałem, prefektem Kongregacji Wiary a potem papieżem Benedyktem XVI – mówił abp Skworc nawiązując m. in. do wizyty w Katowicach  gdzie jako ówczesny arcybiskup Monachium wraz z delegacją biskupów niemieckich przybył 13 września 1980 roku.
Metropolita katowicki przypomniał, że goście z Niemiec nawiedzili wówczas Katedrę Chrystusa Króla w Katowicach, a śp. bp Herbert Bednorz w swoim dzienniku odnotował, że „abp Ratzinger przyrzekł wtedy, że absyda kaplicy sakramentalnej może otrzymać złotą mozaikę na koszt archidiecezji monachijskiej”. Miała to być „trwała pamiątka tej wizyty w naszej katedrze”. Słowa dotrzymał.

Abp Skworc dziękował również Benedyktowi XVI za szacunek okazywany Polakom i Kościołowi w Polsce. – Był niewątpliwie strażnikiem polsko-niemieckiego pojednania, błogosławił naszym działaniom i cieszył się niezmiennie naszym szacunkiem i wdzięcznością – stwierdził. – Jesteśmy mu wdzięczni za przykład solidarnej współpracy ze swoim poprzednikiem na urzędzie Piotra, z Janem Pawłem II i za akceptujące wysłuchiwanie wołań „Santo subito”.

Homilię podczas liturgii wygłosił ks. prof. Jerzy Szymik, wybitny znawca myśli Benedykta XVI. Nawiązał w niej do zawołania biskupiego i papieskiego Benedykta XVI „Cooperatores Veritatis [Współpracownicy Prawdy] jako wspólnej pracy dla prawdy. – Rzeczywistość prawdy była dla zmarłego Papieża czymś absolutnie fundamentalnym – mówił ks. prof. Szymik.

Ks. Rafał Skitek /Radio eM

Najnowsze

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...