Święto zacznie się 20 maja. W jego ramach w całym regionie odbędą się setki koncertów i przedstawień, pikników i festynów, imprez sportowych, wystaw, wykładów. W Bibliotece Śląskiej 9 marca odbyło się spotkanie organizacyjne tego wydarzenia.

Metropolitalne Święto Rodziny zacznie się koncertem inauguracyjnym w sobotę 20 maja o 17.00 w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Dyrektor DMiT zapowiedział na spotkaniu organizacyjnym, że będzie to duże wydarzenie artystyczne, ale nie ujawnił szczegółów. W przeszłości na inauguracjach MŚR występowali m.in. zespół Śląsk, sławny włoski chór dziecięcy Piccolo Coro dell'Antoniano czy - w zeszłym roku - Natalia Kukulska.

Dzień po inauguracji, w niedzielę 21 maja, w katedrze w Katowicach odbędzie się świętowanie jubileuszy małżeńskich. Zaproszone są pary obchodzące 5., 10., 15., 20., a szczególnie 25., 50., 55., 60., 65., 70. rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa. Po Mszy św. w planie jest indywidualne błogosławieństwo każdej pary, a następnie "małe wesele" na placu za katedrą. Zgłoszenia chęci uczestnictwa można kierować do 10 maja przez formularz na stronie: rodzina.archidiecezjakatowicka.pl lub telefonicznie od poniedziałku do piątku od 7.30 do 15.30 pod numerem telefonu: 519 546 196.

Do 30 kwietnia organizatorzy wydarzeń mają czas, żeby zgłaszać je do Metropolitalnego Święta Rodziny. Propozycje będą zgłaszane przez urzędy miast i gmin województwa śląskiego, a także inne instytucje. Na przykład Śląski Urząd Wojewódzki zamierza zgłosić konferencję dla rodzin, konkurs dla dzieci, oraz grę miejską dla ojców i ich dzieci, która odbędzie się na terenie Parku Śląskiego.

- To drugie Metropolitalne Święto Rodziny, które odbywa się w czasie trwającej wojny - zauważył abp Wiktor Skworc. - W ubiegłym roku ubolewaliśmy nad agresją Federacji Rosyjskiej na niepodległe i suwerenne państwo. Dlatego hasło ubiegłorocznego MŚR brzmiało: "Rodzina źródłem pokoju". W tym roku pani prezydent [Mańka-Szulik - przyp. red.] wraz zespołem wskazała hasło: "Rodzina - forum dialogu" - powiedział.

Najnowsze

26 wrzesień 2023

Zmarł abp Stanisław Szymecki (1924-2023)

Arcybiskup senior Archidiecezji Białostockiej  odszedł do wieczności we wtorek, 26 września, w...

25 wrzesień 2023

Imieniny abp. seniora Damiana Zimonia

We wtorek 26 września swoje imieniny obchodzi abp senior Damian Zimoń.

23 wrzesień 2023

Abp Galbas do mężczyzn: Dajcie się nająć Gospodarzowi Winnicy!

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 7. „Męskiego Oblężenia” Jasnej...

23 wrzesień 2023

Bp Olszowski do szafarzy: Nasze zadanie to dbać o glebę swojego serca

Około 80 szafarzy z archidiecezji katowickiej pielgrzymowało do Pszowa. 

23 wrzesień 2023

Abp Galbas o śp. bp. Janie Wieczorku

– Z gorliwością wypełniał swoje kapłańskie, a potem biskupie obowiązki –  powiedział...

22 wrzesień 2023

Wspólnota neokatechumenalna rozpoczęła nowy rok formacyjny

Eucharystii sprawowanej w katedrze Chrystusa Króla, 20 września, przewodniczył abp Adrian Galbas.