Chodźcie w światłości Pana, by ludzie widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie ‒ mówił do przyszłych kapłanów abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w katowickiej katedrze, podczas której święcenia prezbiteratu przyjęło 8 diakonów Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.

Arcybiskup przypomniał, że dzisiaj w liturgii Kościoła wspominamy dzień Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej. Mówił o aktualności objawień fatimskich. ‒ Wydawało się, że są skierowane do ludzi żyjących w XX wieku. Do ludzi stulecia naznaczonego wojnami, nienawiścią, deptaniem podstawowych praw człowieka, ogromnym cierpieniem ludzi i narodów, a wreszcie walką z Bogiem, posuniętą aż do negacji Jego istnienia ‒ zauważał. Mówił o powtarzającej się historii.

Nawiązał do dzisiejszej Ewangelii, w której Jezus mówi  o relacjach zachodzących między uczniami a światem: „Jeżeli was świat nienawidzi, wiedzcie, że Mnie wpierw znienawidził”. ‒ Stwierdzenie Jezusa sprawdza się dokładnie w świecie, w którym żyją jego uczniowie. Sprawdza się we wszystkich pokoleniach chrześcijan, sprawdza się również w XXI wieku ‒ wyjaśniał.

Przywołał konferencję arcybiskupa Georga Gänsweina o tytule „Jestem latarnią morską” i porównał pozycję przyszłych księży do wspomnianego w anegdocie marynarza drugiej kategorii na latarni morskiej. ‒ Kościół – latarnia jest zbudowany na skale a funkcję ma wyłącznie służebną. Służy Światłu, czyli Bogu ‒ powiedział abp Skworc.

Przywoływał słowa Jezusa: „Sługa nie jest większy od swego pana”. ‒ Słowa te wypowiedział Jezus po raz pierwszy w kontekście obmycia nóg uczniom na początku Ostatniej Wieczerzy. Miały one wtedy dodatkowo zachęcić ich do naśladowania Pana w pokornej i samoofiarującej się miłości. Teraz natomiast Jezus powtarza to zdanie, by pouczyć uczniów, że ich uczestnictwo w Jego misji będzie wiązać się z prześladowaniem ‒ wyjaśniał.

Jak podkreślał, jest to jednak tylko część ich przyszłego ewangelizacyjnego doświadczenia. Będą bowiem i takie osoby ze świata, które przyjmą słowo ich świadectwa i będą chwalili Ojca, który jest w niebie. ‒ Działalność Kościoła ‒ Latarni, niosącego światło i dar zbawienia w Chrystusie kolejnym pokoleniom, naznaczona jest zarówno goryczą odrzucenia (kurs kolizyjny), jak i radością z nawracania się braci i sióstr – przyjmujących światło ewangelii i samą osobową Światłość ‒ uzasadniał.

Sakrament święceń prezbiteratu z rąk abp. Wiktora Skworca w katowickiej katedrze otrzymali dzisiaj:

  1. ks. Maciej Budner, z Parafii Świętej Barbary w Bieruniu Nowym;

  2. ks. Karol Dolibóg, z Parafii Świętego Wojciecha w Radzionkowie;

  3. ks. Szymon Grieger, z Parafii imienia NMP i Świętego Bartłomieja w Piekarach Śląskich;

  4. ks. Paweł Kasprzak, z Parafii Świętego Maksymiliana Marii Kolbe w Lublinie;

  5. ks. Piotr Literski, z Parafii Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach;

  6. ks. Michał Paprotny, z Parafii Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach;

  7. ks. Mateusz Poniszowski, z Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Piekarach Śląskich – Kamieniu;

  8. ks. Piotr Sadło, z Parafii NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu – Zdroju.


Po przyjęciu sakramentu święceń neoprezbiterzy po raz pierwszy w życiu celebrowali Eucharystię pod przewodnictwem abp. Skworca. Razem z nimi modlili się biskupi pomocniczy: bp Marek Szkudło, bp Adam Wodarczyk i bp Grzegorz Olszowski; księża proboszczowie parafii ich pochodzenia, formatorzy WŚSD w Katowicach, profesorowie Wydziału Teologicznego Uniwersytety Śląskiego, ich bliscy oraz zaproszeni goście i pozostali uczestnicy liturgii.

Agnieszka Skrzypczyk-Plaza/ Marcin Iciek/ Radio eM/ KAI

Najnowsze

02 czerwiec 2023

Komunikat Kurii Metropolitalnej

Pierwsze zmiany personalne podjęte przez arcybiskupa Adriana Galbasa SAC.

31 maj 2023

Życzenia i gratulacje

List gratulacyjny abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, do abp. Adriana...

31 maj 2023

Zapraszam Was do wspólnej drogi!

Słowo Arcybiskupa Metropolity Katowickiego

31 maj 2023

Nowy Arcybiskup Metropolita Katowicki

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce.

31 maj 2023

Podziękowania abp. Wiktora Skworca

Po odczytaniu komunikatu Nuncjatury Apostolskiej, emerytowany już biskup katowicki, skierował słowo podziękowania...

30 maj 2023

Śp. ks. Antoni Wyciślik

Z przykrością zawiadamiamy, że 29 maja zmarł w 77. roku życia i...