W czwartek 7 grudnia odbyło się spotkanie osób związanych z Zespołem ds. prewencji Archidiecezji Katowickiej. Uczestniczyli w nim absolwenci kierunku profilaktyki nadużyć Uniwersytetu Ignatianum. Jego celem było wzajemne poznanie się, dzielenie się refleksjami o wdrażaniu tematów związanych z prewencją w diecezji oraz określenie niektórych działań na przyszłość.
Podczas spotkania podsumowano pracę wykonaną w minionych latach. Ks. Grzegorz Strzelczyk, wskazał na znaczenie tego, co już udało się wypracować w archidiecezji – np. powstanie dokumentu prewencyjnego. Podkreślił także, że na terenie archidiecezji, w różnych instytucjach i na różnych poziomach, pracuje wielu kompetentnych ludzi, którzy odbyli szkolenia. Dyrektor Archidiecezjalnej Poradni Psychologicznej „Przystań”, ks. Kazimierz Musioł, zapewnił o możliwościach stworzenia konkretnych propozycji szkoleń prowadzonych przez pracujących w niej specjalistów w ramach ochrony małoletnich. Skierowane one będą do różnych grup społecznych.
Wymieniono także inne inicjatywy podejmowane przez ludzi związanych z zespołem m.in.:
- powstający na terenie archidiecezji program „Bezpieczna parafia” (swoim zasięgiem obejmie on nie tylko duszpasterzy, ale także członków i liderów grup parafialnych, a także rodziców dzieci komunijnych i kandydatów do bierzmowania)
- przygotowywane przez Fundację św. Józefa konspekty katechetyczne dotyczące prewencji, które będą obejmować każdy etap nauczania (pilotaż tego projektu zaplanowano na terenie archidiecezji katowickiej).
W pracach Zespołu ds. prewencji Archidiecezji Katowickiej uczestniczą osoby duchowne, a także specjaliści pracujący w Archidiecezjalnej Poradni Psychologicznej „Przystań” oraz pracownicy ośrodków Caritas. Zespół został powołany w 2019 roku. Jego spotkania będą odbywać się regularnie.