W tym roku Światełko w austriackim Lintz odebrali śląscy skauci, którzy pod przewodnictwem ks. Piotra Larysza, kapelana ZHP, uczestniczyli w uroczystości przekazania Światełka w Linz.

 

Na polsko-czeską granicę Światełko zostało przekazane w sobotę, 9 grudnia, ok. godz. 22.00. Uroczystość miała miejsce na polanie w Czyżowicach k. Wodzisławia Śląskiego. Pod harcerską wiatą nastąpiło przegrupowanie środowisk harcerskich, aby światełko mogło dotrzeć do wielu miejsc w Polsce oraz poza granicami kraju. 

 

W wygłoszonym słowie abp Galbas przypomniał, że światełko przebyło długą drogę. Przychodzi z miejsca, gdzie narodził się Książe Pokoju, ale gdzie teraz niestety znów trwa wojna. ‒ Ciągle mając do dyspozycji kawałek metalu wolimy z niego zrobić miecz niż lemiesz, włócznię niż sierp. Ciągle mając trochę czasu, wolimy go przeznaczyć na wojny, wojenki, bijatyki i kłótnie, niż na rozmowę i dialog. Ciągle mając nieco życia do przeżycia, tracimy je krzywdząc innych… ‒ mówił hierarcha.

 

Zachęcał wszystkich obecnych, by patrząc na Światełko wyciągnęli dla siebie lekcję. ‒ Ono nie zgasło! Teraz potrafi pośrodku grudniowej nocnej ciemności dać nam trochę jasności i ciepła. Nie jest mega blaskiem i wielkim upałem, jest małym światełkiem, ale wystarczającym, by iść ‒ zapewniał.

 

Zachęcał, by Światełko z tej maleńkiej polany w Czyżowicach, rozprzestrzeniło się dalej. ‒ Niech dotrze do (…) domów, zakładów pracy, siedzib władz, do instytucji, szpitali, szkół, hospicjów, więzień, do wojskowych koszar. Przede wszystkim jednak niech dotrze do ludzkich serc, szczególnie do tych, w których jest teraz ciepło i zimno, w których jest niezgoda, a nawet wojna. Niech da nam inspiracje, natchnienie i siłę, by być tymi, którzy wprowadzają pokój ‒ powiedział arcybiskup Galbas.

 

Apelował, by przemianę zacząć od siebie samych. ‒ Oby Ci, których życie jest splecione z naszym, mogli  mówić o nas, że jesteśmy ludźmi pokoju, oby to do nas odnosiły się słowa proroka Izajasza: „o jak są pełne wdzięku na górach nogi zwiastuna radosnej nowiny, który ogłasza pokój, zwiastuje szczęście, który obwieszcza zbawienie, który mówi do Syjonu: Twój Bóg zaczął królować (Iz 52, 7) ‒ podkreślał.

 

Idea przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju sięga 1986 r. Akcji od 1987 r. patronują austriaccy skauci, którzy przewożą do swojego kraju płomień z Groty Betlejemskiej – miejsca narodzin Chrystusa. W Wiedniu odbywa się ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

 

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w przekazywaniu Betlejemskiego Światła Pokoju od 1991 r. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

 

asp/KAI

 

Pełna treść wygłoszonego słowa

Najnowsze

24 luty 2024

Nowi diakoni w archidiecezji katowickiej

W sobotę 24 lutego święcenia diakonatu przyjęło trzech alumnów Wyższego Śląskiego Seminarium...

24 luty 2024

Ks. Wojtal: Walczymy o świętość

Kanclerz Kurii Metropolitalnej przewodniczył Mszy św. w kolejnym kościele stacyjnym. Tym razem...

23 luty 2024

Abp Galbas: Kim jest dla mnie Jezus?

Metropolita katowicki przewodniczył Eucharystii w kościele NMP Wspomożenia Wiernych w Katowicach.

22 luty 2024

Bp Wodarczyk: Miłosierdzie nie ocenia i nie potępia człowieka

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczy Mszy św. w kościele Matki Bożej Wspomożenia...

21 luty 2024

Bp Wodarczyk: Jezus nie jest naiwny

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele św. Anny w Katowicach-Janowie.

20 luty 2024

Bp Szkudło: Chrystus ma Twoją twarz

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele św. Jadwigi Śląskiej w Katowicach-Szopienicach.