Święty Jan Chrzciciel został oficjalnie ogłoszony patronem Łazisk Górnych. Stało się to w czasie uroczystej Mszy św., która co roku gromadzi okolicznych mieszkańców. To spotkanie łaziszczanie ślubowali patronowi już w XVIII w.

Plenerowej Eucharystii na Wierzysku przewodniczył abp Adrian Galbas. Liturgię rozpoczęło odczytanie przez ks. Tomasza Wojtala, kanclerza Kurii Metropolitalnej, treści bulli papieskiej, uznającej św. Jana Chrzciciela patronem Łazisk Górnych. Metropolita nazwał go „człowiekiem niezwykłym”. – Świadczy już o tym choćby i to, że Kościół w liturgii obchodzi zwykle czyjeś narodziny dla nieba, wyjątek robi tylko trzykrotnie, świętując także ziemskie urodziny. Świętujemy więc Boże Narodzenie, narodzenie Maryi i właśnie dziś, narodziny św. Jana Chrzciciela – podkreślił. – Sam Chrystus powie o Janie, że jest on największym spośród narodzonych z niewiasty, największym z ludzi, a on sam, co słyszeliśmy przed chwilą, że nie jest godzien schylić się, by rozwiązać rzemyk u sandałów Pana. Nie jest więc nawet godzien być Jego sługą i niewolnikiem. Jan chętnie nazywa się jednak Przyjacielem oblubieńca – dodał abp Galbas.

– Jednak na ziemi to Jan szedł przed Chrystusem, był jak znak, wskazujący drogę i nie próbujący drogi zastąpić. To co najpierw spotkało Jana, potem spotykało Chrystusa. Jan zawsze szedł przed Chrystusem w taki sposób, że sobą Chrystusa nie przesłaniał, przeciwnie: odsłaniał Go. Był jak przystawka przed głównym daniem: budził smak na Chrystusa, a nie zapychał innych sobą – mówił abp Adrian Galbas.

Więcej: katowice.gosc.pl

Homilia abp. Adriana Galbasa: katowice.gosc.pl

Najnowsze

14 lipiec 2024

Abp Galbas: Człowiek, który nie odpoczywa, coraz słabiej widzi sens tego co robi

Pszczelarze z archidiecezji katowickiej spotkali się na Mszy św. polowej na polanie...

12 lipiec 2024

Kondolencje i modlitwa

Abp Adrian J. Galbas SAC przekazuje kondolencje rodzinie zmarłego górnika KWK Rydułtowy...

07 lipiec 2024

Piękna modlitwa odrzuconych

Homilia abp. Adriana Galbasa, wygłoszona 7 czerwca w Raszczycach podczas Eucharystii z...

06 lipiec 2024

Nigdy nie tracić nadziei

Homilia abp. Adriana Galbasa wygłoszona 6 czerwca na Jasnej Górze podczas 59...

02 lipiec 2024

Abp Galbas w Tuchowie: Bez miłości nasze apostolstwo będzie bezduszne

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. odpustowej w Bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi...

01 lipiec 2024

Oddać Mu życie

Homilia wygłoszona podczas święceń prezbiteratu Księży Jezuitów w Krakowie.