Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej jest odpowiedzialny za przygotowanie obchodów 100-lecia archidiecezji katowickiej, które rozpoczną się I nieszporami uroczystości Chrystusa Króla. W konferencji wygłoszonej podczas pielgrzymki księży przypomniał o najważniejszych wydarzeniach w stuletniej historii diecezji. Podsumowując wydarzenia ostatnich dekad wspomniał, że był to czas “wielkiej walki duchowej”, która wciąż ma miejsce. – Czas odchodzących od praktykowania wiary coraz większej rzeszy wiernych, czas kryzysów i słabości osób duchownych i konsekrowanych, które nieraz dotykały i raniły wiele osób. To czas pustoszejącego seminarium, wydziału teologicznego i zakonnych nowicjatów. W końcu to czas niełatwych zmagań z coraz bardziej agresywną i jawnie antychrześcijańską cywilizacją konsumpcyjną i postmodernistyczną. Czas w którym żyjemy, w przededniu stulecia diecezji katowickiej, zdaje się zatem skłaniać nas do postawy rezygnacji i braku nadziei, który wkrada się nieraz także w nasze kapłańskie serca – mówił.

Wskazał, że nadchodzący rok jubileuszowy ma być naznaczony nadzieją. Podkreślił, że wpisuje się on w zapowiedziany przez papieża Franciszka Rok Jubileuszowy, którego hasło brzmi: „Pielgrzymi nadziei”. Cytując papieża stwierdził, że jubileusz może być dla „wszystkich okazją do ożywienia nadziei”, zwłaszcza dla tych, którzy patrzą w przyszłość “ze sceptycyzmem i pesymizmem, jakby nic nie mogło dać im szczęścia”.

Wymienił dwa podstawowe cele roku jubileuszowego: podsycanie nadziei we wspólnocie wiernych Kościoła w Polsce oraz motywowanie wszystkich ochrzczonych, by stawali się znakami tej nadziei w dzisiejszym świecie.



Duszpasterzom zalecił lekturę pięciu zeszytów programu duszpasterskiego zatytułowanych „Pielgrzymi nadziei”. – Tam znajdziecie wiele cennych i ważnych inspiracji w wymiarze teologicznym, liturgicznym, katechetycznym, homiletycznym i maryjnym. (…) w tych materiałach jest cenne światło, wizja celów jubileuszu, zachęta aby nadchodzący rok mimo wielu trudności i niepokojów był czasem uwielbienia i przebłagania Boga, a także wołaniem o doświadczenie nowej Pięćdziesiątnicy.

– stwierdził. Zapowiedział też, że wkrótce pojawią się nowe pozycje wydawnicze poświęcone historii archidiecezji, a także propozycje homilii kerygmatycznych.

Zachęcił, by parafie świętowały jubileusz w oparciu o cztery filary: świadectwo, liturgię, diakonię oraz wspólnotę. Dla każdego z nich zaproponował lekturę kilku dokumentów Kościoła. Zaapelował, by w każdym dekanacie zorganizować rekolekcje ewangelizacyjne oraz kursy alfa, a w parafiach ożywić tradycje pierwszych czwartków, piątków i sobót, a także podjąć inicjatywy związane z dziełami miłosierdzia.

 

Konferencja bp. Adama Wodarczyka

Najnowsze

06 wrzesień 2024

Katowice. 150 lat obecności bonifratrów w Bogucicach

Abp Adrian Galbas sprawował uroczystą Mszę św. w bazylice św. Szczepana. Był...

02 wrzesień 2024

Suszec. Otwarto pierwszy w Polsce dom wspólnoty Cenacolo dla kobiet

W domu schronienie znalazło dwanaście młodych kobiet z Polski, Włoch, Ukrainy, Słowacji i...

01 wrzesień 2024

Moc wspólnoty

W katowickiej katedrze zebrali się członkowie Ruchu Światło-Życie, aby modlić się, dziękować...

01 wrzesień 2024

Kolejne zmiany personalne w archidiecezji katowickiej [aktualizacja 1 września]

Publikujemy listę zmian personalnych (stan na 1 września 2024 r.).

01 wrzesień 2024

Abp Galbas: społeczny i materialny status księdza w Polsce będzie się raczej obniżał

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. podczas archidiecezjalnej pielgrzymki duchowieństwa do Katedry Chrystusa...