We wtorek 19 listopada, w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci, kopuła katowickiej katedry została rozświetlona czerwonym światłem. To symboliczny sposób wyrażenia sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci i finał ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”, w którą włączył się również Kościół.
”Pomimo spadku liczby osób popierających przemoc wobec dzieci na przestrzeni ostatnich 20 lat, nadal potrzebna jest zmiana świadomości w polskim społeczeństwie” - podkreśla Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, organizator kampanii wraz z Krajową Koalicją na Rzecz Ochrony Dzieci. Stąd formuła kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”, w ramach której różne instytucje i organizacje od 8 października br. przez kolejne 6 tygodni organizowały różne inicjatywy edukacyjne. Webinary dla rodziców i opiekunów, zajęcia dla przedszkolaków, lekcje online dla nastolatków w szkołach, konferencje - to niektóre z nich.
W dniu inauguracji kampanii zostało opublikowane słowo przewodniczącego KEP abp. Tadeusza Wojdy oraz abp. Wojciecha Polaka, delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. „Budujmy autentyczne więzi oparte na zaufaniu, żeby dziecko mogło odnaleźć obok siebie dorosłego, z którym będzie mogło podzielić się swoimi trudnościami. Podkreślajmy naszą gotowość do słuchania i pomocy. Bądźmy uważni na wszelkie symptomy, które mogą świadczyć, że dziecko doświadcza krzywdy lub niezrozumienia ze strony rówieśników czy innych osób. Nigdy też sami nie stosujmy przemocy, zarówno fizycznej, jak i emocjonalnej. Bądźmy tymi, którzy wpierają je i chronią, by mogły się w pełni rozwinąć” - zachęcali w nim.
„Kościół odgrywa w naszym życiu społecznym ważną rolę, wpływa na postawy tysięcy wiernych. Dlatego ten głos w kampanii „Dzieciństwo bez przemocy” cieszy szczególnie!” - zwróciła uwagę Renata Szredzinska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
W trakcie trwania kampanii Fundacja Świętego Józefa KEP zaprezentowała kurs online „SAFEGUARDING. Ochrona małoletnich w środowisku kościelnym” oraz instalację artystyczną związaną z tym projektem. W otwarciu wystawy „Poznaj. Reaguj. ZadbajMY o godne dzieciństwo” uczestniczyła ukraińska artystka, a także pomysłodawczynie z Centrum Godności Dziecka we Lwowie. W tworzenie międzynarodowego kursu online zaangażowanych było 6 krajów, w tym Polska.
KAI
05 grudzień 2024
Nowy serwis poświęcony 100-leciu archidiecezji katowickiej
Serwis Katowicka1925.pl powstał aby wspominać, budzić emocje i skłaniać do refleksji o...
05 grudzień 2024
Abp Skworc do górników: Nadzieja jest w każdym z was
Z okazji wspomnienia św. Barbary abp senior Wiktor Skworc celebrował Eucharystię w...
04 grudzień 2024
Wspomnienie św. Barbary
W dniu patronalnego święta abp Galbas kieruje słowo do górników i wszystkich...
04 grudzień 2024
Zmarł śp. Zygmunt Brachmański
Pogrzeb wybitnego śląskiego artysty odbędzie się w czwartek 5 grudnia o godz...
03 grudzień 2024
Dekret Penitencjarii Apostolskiej
W Roku Jubileuszowym 100-lecia archidiecezji katowickiej wierni, którzy nawiedzą katedrę Chrystusa Króla...
03 grudzień 2024
100-lecie Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego
Uroczystości odbyły się 2 grudnia, w dniu wspomnienia bł. ks. Jana Machy.