Centralnym elementem pielgrzymki jest Eucharystia. Będzie jej przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Homilię wygłosi natomiast abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. – Jest to nawiązanie do tradycji udziału arcybiskupów krakowskich w piekarskiej pielgrzymce i podejmowaniu przez nich głoszenia słowa Bożego – pisze w specjalnym zaproszeniu na pielgrzymkę metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Metropolita katowicki przypomina również, że „pielgrzymki do miejsc wielkiego orędownictwa Maryi są szczególnym świadectwem naszego przekonania o Jej wstawiennictwie”. Zaznacza przy tym, że do modlitwy przed obliczem Matki Bożej Piekarskiej zaproszeni są ojcowie z synami, dziadkowie z wnukami, ponieważ „piekarska pielgrzymka trwa przez pokolenia i pokolenia łączy”.

Zaproszenie do pielgrzymowania do Piekar Śląskich abp Skworc adresuje szczególnie do „mężczyzn zrzeszonych w ruchach i stowarzyszeniach katolickich, młodych, którzy przyjęli sakrament bierzmowania oraz przygotowujących się do przyjęcia daru Ducha Świętego, uczniów i studentów, przedsiębiorców, pracodawców i pracowników wszystkich branż”.

W specjalnie skierowanym do diecezjan zaproszeniu odniósł się do słów z Dziejów Apostolskich, ukazujących rodzący się Kościół, który trwał „jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa i braćmi Jego” (Dz 1,14). Przypomniał, że te słowa „wskazują na ścisłą więź Maryi z Kościołem”. – Chcemy tę więź po raz kolejny zamanifestować na piekarskim wzgórzu (…). Przybywajcie, drodzy Bracia, «po moc Bożego Ducha», potrzebną każdemu z nas w podejmowaniu i wypełnianiu codziennych obowiązków rodzinnych, zawodowych i stanowych – napisał.

Abp Skworc przekazał także informację, że Penitencjaria Apostolska przyznała odpust zupełny dla wiernych, którzy wezmą udział w pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców, przy spełnieniu zwykłych warunków odpustu. Mogą go także uzyskać osłabieni wiekiem i chorzy, gdy będą łączyć się duchowo ze zgromadzonymi pielgrzymami, ofiarowując modlitwy cierpienia i trudy własnego życia miłosierdziu Bożemu.

Łączność duchową dla tych, którzy z powodu wieku czy choroby nie będą mogli uczestniczyć w pielgrzymce ułatwią transmisje, które przeprowadzi Telewizja Polonia, TVP Katowice, Radio Katowice, Radio eM oraz Radio Piekary.

Pielgrzymki stanowe mają swoją bogatą tradycję i historię. Po raz pierwszy mężczyźni do Piekar Śląskich pielgrzymowali za zgodą bp Stanisława Adamskiego w 1947. Podczas tych zgromadzeń na piekarskim wzgórzu były zawsze poruszane trudne tematy, w których wybrzmiewał społeczny głos Kościoła. Każdorazowo pielgrzymka gromadzi ok. 100 tys. pątników.

Najnowsze

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej

Do momentu jej kanonicznego objęcia administratorem apostolskim pozostaje abp Adrian Galbas SAC.

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.