„Bogu zależy na naszym pięknym człowieczeństwie” mówił do młodych na Jasnej Górze metropolita katowicki, który sprawował Eucharystię na zakończenie 13. Pieszej Pielgrzymki Młodych Archidiecezji Katowickiej.

Pod hasłem „Jesteście Bożym Teraz” od środy wędrowała grupa 250 młodych ludzi z archidiecezji katowickiej. Wyruszyli z Katowic: najpierw autokarem do Zawiercia, a później piechotą szlakiem „Orlich Gniazd”.

Podczas homilii abp Skworc zauważył, że pielgrzymka symbolizuje ludzkie życie, które jest wędrowaniem. – Człowiek w drodze jest człowiekiem nadziei. W stosownym czasie wyszliśmy z Domu Ojca. On posłał nas w codzienność z wpisanym w serca planem (…). Plan Boga polega na tym, by człowiek uświęcał się w człowieczeństwie… by stał się piękny. Jest w to wpisany dar powołania, który ma się realizować świętością życia – mówił.

Dodał, że „Bogu zależy na naszym pięknym człowieczeństwie”. – Potem to piękne człowieczeństwo bywa czasem u kresy nazywane świętością – stwierdził. Podkreślał, że „jeśli wędrowanie ma być spełnianiem i wypełnianiem powołania, to musi przybrać kształt wspinania się, pokonywania trudności”.

- W czasie pielgrzymki potwierdziliście, że jesteście zdolni i do modlitwy, i do ofiary. Bo pielgrzymka, nawet krótsza, to kilometry ofiary (…). Czas poświęcony, ofiarowany Bogu i bliźnim to najlepsza inwestycja, jaką możecie zrobić w młodości… - powiedział metropolita katowicki.

Z uwagi na zbliżającą się 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej abp Skworc zaapelował także o modlitwę o pokój. – Popatrzcie na ten świat. Jest tyle punktów zapalnych. My cieszymy się pokojem, ale tyle rodzin żyje w warunkach wojny… Trzeba się modlić o pokój – mówił.

Odwołał się także do encykliki św. Jana XXIII „Pacem in terris”. - Pokój to nie jest tylko brak wojny. Pokój rozpoczyna się od rozbrojenia serca – cytował papieża abp Skworc. – Chrystus, gdy stanął w wieczerniku to jako pierwsze słowa do Apostołów skierował pozdrowienie „pokój wam” – dodał. Metropolita katowicki zaapelował również o to, żebyśmy do tego stopnia napełniali się pokojem Chrystusowym, aby przekazać do innym. – Jako ludzie Chrystusa, bądźcie wprowadzającymi pokój. Tutaj jest dom Matki, która jest nazywana Królową Pokoju – dopowiedział.

Wraz z młodymi szedł w pielgrzymce m.in. ks. Wojciech Iwanecki, który rozpoczyna posługę duszpasterza akademickiego w Rybniku. – Specyfiką tej pielgrzymki jest to, że młodzi chcą rozmawiać, chcą rozwiązywać swoje problemy, ale też opowiadać o swoich radościach – stwierdza. Dodaje również, że pielgrzymka jest symbolicznym zakończeniem wakacji i otwarciem nowego roku formacyjnego.

Corocznie pod koniec sierpnia wyrusza pielgrzymka młodzieżowa na Jasną Górę. Idąc szlakiem „Orlich Gniazd” pokonują około 80 km, aby dotrzeć na Jasną Górę. Każdorazowo uczestniczy w niej około 250 młodych ludzi głównie z archidiecezji katowickiej.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

/fot. ks. S. Kreczmański/