Z dniem 1 września br. wchodzi w życie nowy dokument precyzujący zasady ochrony dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych i bezradnych przed wykorzystaniem seksualnym. Tekst przygotowany został we współpracy Zespołów ds. prewencji diecezji gliwickiej i archidiecezji katowickiej.
Jak zauważają we wstępie Pasterze wspomnianych diecezji: „Nie jesteśmy w stanie ani cofnąć czasu, ani nawet skutecznie zadośćuczynić za krzywdy i zaniedbania. Możemy natomiast spróbować nauczyć się czegoś na własnych błędach. (…) Przepraszamy za to, że zabrakło nam czujności, na wszystkich stopniach kościelnej odpowiedzialności, by skutecznie chronić najsłabszych”. Biskupi podkreślają, że „to się nie powinno było wydarzyć” i stanowczo dodają, że „to się nie może wydarzyć więcej”.
Dokument podzielony został na trzy części, odnotowane w tytule publikacji: świadomość, zapobieganie, reagowanie. W przedstawianiu poruszanych zagadnień zastosowano przejrzystą formę pytań i odpowiedzi.
Jak zauważa ks. Łukasz Płaszewski, delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji katowickiej, jeden z autorów dokumentu, „naszym wspólnym zadaniem jest zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa i ochrony przed przestępstwami i wszelkimi nadużyciami”. W myśl zasady widzieć-rozeznać-działać w dokumencie zawarto szereg wskazówek dotyczących rozpoznania u dziecka potencjalnego wykorzystania seksualnego oraz szczegółowy opis postępowania w przypadku podejrzenia o popełnienie przestępstwa na tle seksualnym.
Do przestrzegania przygotowanych zasad zobowiązani są wszyscy, którzy w imieniu Kościoła katechizują i wychowują w szkołach i innych placówkach oświatowych. Niemniej jednak biskupi zachęcają do zapoznania się z tekstem wszystkich wiernych Kościoła gliwickiego i katowickiego.
Opublikowany dokument skierowany jest do wszystkich w Kościele. Oprócz zaleceń i zobowiązań, które nakłada na duchownych oraz inne osoby pracujące w Kościele zawiera także szereg wskazówek dla rodziców.
ZAPOZNAJ SIĘ Z TREŚCIĄ DOKUMENTU