Eucharystii podczas Dnia Wspólnoty Ruchu Światło-Życie w katowickiej katedrze przewodniczył abp Wiktor Skworc, który w swojej homilii podkreślił, że „człowiek pokoju jest człowiekiem wolnym i wyzwalającym”.

Abp Skworc zachęcał wszystkich zebranych do tego, aby trwali w „dziękczynieniu za pokój”. „Bądźmy budowniczymi pokoju, pamiętając o słowach Zbawiciela, że błogosławieni są ci, którzy wprowadzają pokój” – mówił. Przypomniał, że mamy być „stróżami naszych młodych braci i sióstr, by szanowany był każdy człowiek i jego godność”.

Odnosząc się do liturgii słowa metropolita katowicki zauważył, że jej myślą przewodnią jest pokora. – „W świetle naszej wiary „być pokornym” to uznawać, że wszystko, co mamy, pochodzi od Boga, że jako ludzie jesteśmy odpowiedzialni za to, co otrzymaliśmy. Ta prawda odnosi się także do naszych relacji z drugim człowiekiem, dla którego winniśmy być pomocnym bliźnim (por. Łk 10,30-37), jak samarytanin” – powiedział. Dodał, że pokora pozwala stawać w prawdzie o sobie oraz pomaga zauważyć drugiego człowieka i uznać jego wartość.

Kończąc Mszę św., metropolita katowicki zaapelował do zebranych o modlitwę przez wstawiennictwo sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. – „Tydzień temu nad polskim morzem bawiła się 8-letnia Ula. Niestety zaczęła tonąć. Reanimacja na brzegu nie przyniosła rezultatów. Przetransportowano ją na OIOM do Koszalina. Tam rodzice usłyszeli od lekarzy: „Tylko cud…”. Zaczęła się wielka batalia modlitewna, wielka armia modlących się o zdrowie dla Uli za przyczyną sługi Bożego – mówił abp Skworc. - Wiadomość z wczoraj: „Wracają funkcje życiowe. Wraca do życia”. Lekarze mówią: „Cud…”. Ale (…) potrzebna jest nasza modlitwa… i zachęcam właśnie was, byście modlili się w waszych intencjach przez wstawiennictwo ks. Franciszka – dodał.

O wartości tego spotkania mówią także sami oazowicze. – Miło spotkać ludzi, z którymi się był na rekolekcjach. Są też znajomi z poprzednich lat – stwierdzają uczestnicy Dnia Wspólnoty. – Tutaj może zobaczyć młodych w Kościele. Ale nie tylko, bo tutaj jest wiele wspólnot, nie tylko młodzieżowych (…) – dodają.

Ruch Światło-Życie organizuje corocznie wakacyjne rekolekcje, w których uczestniczą dzieci, młodzież i dorośli. Są także turnusy rekolekcyjne dla całych rodzin. W tegorocznych rekolekcjach oazowych zorganizowanych przez archidiecezję katowicką wzięło udział około 4 tys. uczestników.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

/fot. K. Gawor/