W kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp Wiktora Skworca sprawowano Eucharystię w I rocznicę śmierci, pochodzącego z Katowic, ks. abpa Szczepana Wesołego, wieloletniego duszpasterza polskiej emigracji.

Homilię podczas Mszy św. wygłosił delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz.

W swoim słowie bp Lechowicz przypomniał zgromadzonym kapłanom i wiernym, że abp Wesoły zawsze był blisko tych, do których był posłany. – Pasterz blisko ludzi i ludzie blisko swojego pasterza. To była taka obustronna przyjaźń – mówił hierarcha, opowiadając o relacjach abp Wesołego z powierzoną sobie Polonią. Dodał, że abp Wesoły zawsze był dostępny dla tych, którzy chcieli się z nim spotkać i, że „traktował wszystkich, do których był posłany, jako swoich”. – W sposób szczególny jako swoich traktował Polaków żyjących poza granicami kraju – powiedział.

Jak zauważył bp Lechowicz, „kluczem posługi abp Szczepana była modlitwa”, która jest „najskuteczniejszym lekarstwem na nasze słabości duchowe i fizyczne”. – Abp Szczepan Wesoły był człowiekiem modlitwy – dodał.

Metropolita katowicki, wspominając abp. Szczepana Wesołego, wspominał, że „służył on tam, gdzie był potrzebny”. – Był tam, gdzie Polonia prosiła o jego posługę. Dlatego można o nim powiedzieć, że był „biskupem na walizkach” – mówił.

Po Eucharystii miało miejsce pobłogosławienie tablicy upamiętniającej ks. abpa Szczepana Wesołego. Odsłonił ją bp Wiesław Lechowicz wraz z rektorem Polskiej Misji Katolickiej dla Anglii i Walii ks. prał. Stefanem Wylężkiem.

– Jest to inicjatywa Polonii. Zarówno duszpasterzy posługujących wśród Polaków poza granicami naszego kraju, jak i wiernych świeckich, którzy aktualnie przebywają w Anglii, Niemczech i Francji. W ten sposób chcieli oni wyrazić wdzięczność ks. abp. Szczepanowi Wesołemu. Jest to taki materialny wyraz wdzięczności, który upamiętnia tego wielkiego duszpasterza – powiedział na temat inicjatywy powstania tablicy abp Skworc.

Abp Szczepan Wesoły urodził się w 1926 w Katowicach. Zmarł 28 sierpnia 2018 w Rzymie. Pochowany został w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Cała jego posługa biskupia była związana z duszpasterstwem polskiej emigracji. Rezydując w Rzymie czynnie udzielał się duszpastersko wśród Polonii na całym świecie.

POSŁUCHAJ RELACJI #RadioeM / Marcin Iciek

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Najnowsze

02 czerwiec 2023

Komunikat Kurii Metropolitalnej

Pierwsze zmiany personalne podjęte przez arcybiskupa Adriana Galbasa SAC.

31 maj 2023

Życzenia i gratulacje

List gratulacyjny abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, do abp. Adriana...

31 maj 2023

Zapraszam Was do wspólnej drogi!

Słowo Arcybiskupa Metropolity Katowickiego

31 maj 2023

Nowy Arcybiskup Metropolita Katowicki

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce.

31 maj 2023

Podziękowania abp. Wiktora Skworca

Po odczytaniu komunikatu Nuncjatury Apostolskiej, emerytowany już biskup katowicki, skierował słowo podziękowania...

30 maj 2023

Śp. ks. Antoni Wyciślik

Z przykrością zawiadamiamy, że 29 maja zmarł w 77. roku życia i...