Nawiązując do modlitwy króla Jana III Sobieskiego w piekarskim sanktuarium, zauważył że „walka o serce każdego z nas, o wiarę, o zbawienie, o oblicze Europy dokonuje się i dzisiaj”.

- Gromadzimy się tutaj, by przypomnieć patronat Maryi. Przynosimy Jej i naszą teraźniejszość. Przychodzimy, by wzywać Imienia Maryi jako Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Mamy świadomość, że bez Jej orędownictwa nie możemy się przeciwstawić siłom zła, które atakują i próbują odciągnąć ludzi od Chrystusa – mówił w Piekarach bp Wodarczyk.

Przypomniał, że Maryja jest siłą i nadzieją każdego człowieka, nawet gdy „współczesne siły i hordy zła wydają się być wyjątkowo potężne”. – W mocy Twojego Imienia jest nasze zwycięstwo w Bogu – mówił.

Pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej przypomniał również, że Maryja jest „przewodniczką i znakiem”. – Aby wraz z Nią zwyciężać w Bogu, musimy jak Ona z pokorą otwierać się na moc Ducha Świętego, który został nam udzielony, a którego szczególnie doświadczamy w Eucharystii – powiedział, odnosząc się do hasła przeżywanego roku duszpasterskiego.

W Eucharystii wziął także udział biskup diecezji Lugano Valerio Lazzeri. Zwracając się do zebranych w bazylice na koniec liturgii podziękował za „ubogacenie, jakim są katowiccy alumni i kapłani w Szwajcarii”. – Cieszymy się, że seminarzyści przyjeżdżają do nas na ostatnie lata studiów, a później już jako prezbiterzy służą pomocą duszpasterską w diecezji Lugano. To bardzo wielkie ubogacenie – powiedział.

Odpust ku czci Matki Bożej Piekarskiej jest obchodzony w dniu rocznicy zwycięskiej bitwy pod Wiedniem, która miała miejsce 12 września 1683. Wówczas to król Jan III Sobieski powstrzymał turecką inwazję na Europę. Do kalendarza liturgicznego Kościoła Katolickiego pod tą datą wprowadzono obchód Imienia Najświętszej Maryi Panny, który w archidiecezji katowickiej obchodzony jest jako Uroczystość Matki Bożej Piekarskiej i ściąga rokrocznie przed obraz Opiekunki Sławnej tłumy wiernych.