Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył Eucharystii w kościele pw. NMP Jutrzenki Wolności w Katowicach-Brynowie, podczas której pobłogosławił mozaiki w kaplicy chrzcielnej. Przedstawiają one Jezusa przyjmującego chrzest z rąk Jana Chrzciciela oraz Jezusa obmywającego nogi świętemu Piotrowi.

Podczas homilii abp Wiktor Skworc przypomniał zebranym w brynowskim kościele o znaczeniu sakramentu chrztu świętego. – Chrzest jest bramą wszystkich sakramentów. Zwłaszcza sakramentu Eucharystii – zauważył. – Chrzest jest obietnica Boskiego daru, który czyni człowieka synem w Synu. To w Synu Bożym jesteśmy dziećmi Bożymi – dodał.

Metropolita katowicki przypomniał również, że poprzez chrzest otrzymaliśmy jako chrześcijanie misję. – Z komunii z Bogiem Ojcem, Synem i Duchem Świętym rodzi się nowe życie. Tworzymy rodzinę i wspólnotę Kościoła. To Boże życie jest bogactwem, które trzeba przekazywać, dawać i głosić – powiedział.

Odnosząc się do mozaik umieszczonych w kaplicy chrzcielnej stwierdził, że mają one przypominać o misyjnym obowiązku każdego chrześcijanina. – Macie iść i głosić. Przede wszystkim świadectwem życia – mówił.

Abp Skworc przypomniał również, że „chrzest prowadzi do wieczernika”. - Pamiętamy, że tam w wieczerniku miało miejsce także umycie nóg – powiedział. - W tych dwóch mozaikach została ukazana synteza naszego powołania i naszego zobowiązania… Pełnimy naszą misję służąc, pochylając się przed człowiekiem aż do samej ziemi – dodał.

Ks. Marek Spyra, proboszcz brynowskiej parafii zauważył, że przed tymi mozaikami można godzinami medytować. Stwierdza, że ich największą siłą jest głęboka treść osadzona w Piśmie Świętym i tradycji Kościoła.

- My do dzisiaj nie rozumiemy tego, co zrobił Pan Jezus. On Piotrowi odpowiada: Jeśli nie przyjmiesz tego gestu, niczego nie zrozumiesz. Mało tego: jeśli nie przyjmiesz tego gestu, nie będziesz miał życia! To jest istota posługi Chrystusa. On tak się uniżył, stał się sługą po to, żebyśmy mieli życie – mówi ks. Spyra na temat mozaiki przedstawiającej gest obmycia nóg św. Piotrowi.

Sama mozaika w kościele pw. NMP Jutrzenki Wolności została wykonana w 1,5 dnia przez 10 artystów z różnych krajów, którzy wcześniej przygotowali ją w swojej pracowni.

Autorem mozaik w brynowskim kościele jest ks. Marko Rupnik. Jego projekty wykonują artyści ze wspólnoty Atelier Sztuki Centrum Aletti mieszczącej się w Rzymie. Przy wykonywaniu prac korzystają z około 1200 gatunków kamienia o różnych odcieniach, który jest sprowadzany z całego świata. Jest to kolejna mozaika tego autora w katowickim kościele. Pierwsza powstała 3 lata temu i przedstawia Maryję – Niepokalaną Jutrzenkę Wolności.

Najnowsze

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...