Losy Kościoła w Polsce będą się ważyły w przestrzeni świętowania niedzieli – powiedział abp Wiktor Skworc. Podczas trwającego w Warszawie, dwudniowego zebrania plenarnego KEP, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP wskazywał też na znaczenie obecności języka migowego w Kościele.

W rozmowie z KAI abp Skworc przypomniał, że wraz z Adwentem rozpocznie się pierwszy rok opracowanego na trzy programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2019-2022. Jego hasło brzmi: Eucharystia – źródło, szczyt i misja Kościoła” i ma on przypominać o znaczeniu świętowania niedzieli w życiu chrześcijanina.

Każdy rok nowego programu poświęconego Mszy św. będzie miał inne hasło, odmienny akcent, według klucza przejętego z adhortacji Benedykta XVI „Sacramentum caritatis”: Eucharystia – tajemnica wyznawana, tajemnica celebrowana oraz wezwanie do świętowania i apostolatu.

„Można powiedzieć, że losy Kościoła w Polsce będą się ważyły w przestrzeni świętowania niedzieli, udziału w niedzielnej Mszy św. i traktowania tego dnia jako dnia dla Pana Boga i człowieka” – powiedział KAI abp Skworc przypominając sformułowanie Jana Pawła, iż Kościół żyje i buduje się Eucharystią. Zapowiedział, że w czwartek odbędzie się w Warszawie prezentacja badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego nt. świętowania niedzieli.

Kilka miesięcy temu w rozmowie z KAI abp Skworc stwierdził: „Nie wyobrażam sobie chrześcijańskiej Europy bez wolnej niedzieli. Mamy w Europie państwa, które są dla nas punktem odniesienia”.

Metropolita katowicki poinformował dziś biskupów, że w seminarium duchownym w Katowicach odbyła się kolejna, czternasta już edycja języka migowego. Wskazał, że język ten musi być obecny w działalności duszpasterskiej Kościoła, by mógł on odpowiadać na potrzeby duchowe głuchoniemych. Potrzebni są odpowiednio przygotowani duszpasterze,–dlatego abp Skworc zachęcił biskupów, by zainteresowali księży udziałem w przyszłorocznym kursie języka migowego.