W samo południe w niedzielę – 20 października 2019 roku – w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach miała miejsce XVIII Pielgrzymka Strażaków z Małopolski. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Wiktor Skworc.

W homilii ks. abp Skworc zauważał, że szeroki jest wachlarz obowiązków strażaków. - Do zadań specjalnych wykonywanych przez straż pożarną należy też ratownictwo: biologiczne; chemiczne; medyczne; poszukiwawcze; radiologiczne; techniczne, wodne, wysokościowe. Z tych rozlicznych obowiązków wywiązujecie się wzorowo, o czym świadczy zaufanie społeczne. W wielu raportach praca / służba strażaka określana jest, jako zawód wysokiego ryzyka, ale przede wszystkim zaufania społecznego – mówił i dodawał, że wśród najczęściej wymienianych zalet straży pożarnej znalazły m.in.: szybkość i skuteczność działania, dobra organizacja pracy, sprawność i gotowość do działania, a przede wszystkim dobrowolne poświęcenie innym. - Możemy się domyślać, że wasze postawy mają głębokie motywacje, również religijne, wszak zawsze byliście w Kościele i jesteście nim, o czym świadczy wasza tegoroczna pielgrzymka do tego szczególnego miejsca, w którym doświadczamy miłości Boga i Jego miłosierdzia, objawionego przez Jezusa Chrystusa, który życie dał – powiedział.

Jak mówił kaznodzieja, to strażacy wiedzą, jak bolesny jest widok ludzi tracących w pożarze cały swój dobytek. - Widok załamanych rąk najdobitniej wyraża ich duchową, emocjonalną i fizyczną reakcję wobec niszczącego żywiołu i katastrofy. Kiedy jednak mdleją ręce poszkodowanych, pojawiają się wasze! I są to zazwyczaj pierwsze ręce, które przychodzą z pomocą. Nie tylko w czasie pożaru, ale dziś, coraz częściej, w obliczu kataklizmów pogodowych i wypadków na drogach pełnicie waszą misję. Dzisiaj – tą Eucharystią – ofiarą Jezusa i naszą - dziękujemy Bogu za wasze ręce podtrzymujące poszkodowanych. Chcemy ogarnąć modlitewną wdzięcznością pokolenia strażaków, którzy czy to społecznie, ochotniczo, czy w sposób zawodowy tworzyli w Polsce formację niosącą pomoc w najtrudniejszych momentach życia poszczególnych ludzi i całych wspólnot – podkreślił.

Pasterz Kościoła katowickiego przypomniał bogatą historię Straży Pożarnej na ziemi małopolskiej. - To ukierunkowanie na służbę lokalnej i narodowej społeczności wydało później znakomite owoce, kiedy rodziła się Niepodległa. Strażacy myśleli o tym, by odradzające się państwo polskie zastało „strażactwo” silne jednością, gotowe do spełniania we własnym kraju swej zaszczytnej powinności – podkreślił abp Skworc i dodał: - Wspominając historię małopolskiej straży, składamy na ołtarzu naszą wdzięczność za społeczne, patriotyczne zaangażowanie tylu pokoleń strażaków, z których wy wyrastacie pielęgnując to, co najlepsze, najbardziej wartościowe: troskę o dobro osoby i dobro wspólne.

Abp Skworc zwrócił się braci strażaków: - Jesteście spadkobiercami pięknej historii i tradycji straży pożarnej Małopolski. Jest ona przechowywana przede wszystkim w waszej pamięci i sercu – nie dla samego przechowywania tylko – również dla przekazywania – kolejnym pokoleniom strażackiej młodzieży. To pokolenie spadkobierców, którym dziś mówię jak św. Paweł do młodego Tymoteusza: „Trwaj w tym, czego się nauczyłeś i co ci zawierzono, bo wiesz od kogo się nauczyłeś”. Drodzy Młodzi Strażacy! Wiele się nauczyliście i ciągle się uczycie od pokolenia strażaków wieku średniego i starszych.. zarówno w przestrzeni strażackiego rzemiosła, jak również w przestrzeni relacji, wartości, szacunku i wiary, która uczy, że nie ma większej miłości niż jeśli ktoś daje życie za swoich przyjaciół. Wszyscy uczymy się takiej postawy, aby Syn człowieczy znalazł wiarę w sercach, gdy przyjdzie! Bracie i Siostro, to również Twoja misja.

W XVIII Pielgrzymce Strażaków do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach uczestniczyli kapelani małopolskich strażaków, przedstawiciele władz strażackich, poczty sztandarowe i ok. 4 tys. wiernych.

Tekst: Małgorzata Pabis - rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
Zdjęcia: Mieczysław Pabis

Najnowsze

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej

Do momentu jej kanonicznego objęcia administratorem apostolskim pozostaje abp Adrian Galbas SAC.

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.