Katowicki bp pomocniczy Grzegorz Olszowski przewodniczył Eucharystii „barbórkowej” w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Bziu Zameckim. Do zgromadzonych górników mówił o uczciwości i pracowitości. Liturgia była transmitowana w Programie 1 Polskiego Radia.

- Odczuwanie radości jest przymiotem wielu istot żywych, nie tylko człowieka.
Radość to stan, o którym wiele napisano, również w teologii - mówił bp Grzegorz Olszowski w homilii. - U początków pierwszego Adwentu, gdy w ciele Maryi począł się Jezus, również wielokrotnie pojawiła się radość – przypomniał dodając, że radość "jest czymś nieodłącznie związanym z obecnością Boga w życiu człowieka." - I to dlatego Adwent nazywamy okresem radosnego oczekiwania na spotkanie za Panem - podkreślał biskup pomocniczy.

Ucieszyłem się, gdy mi powiedziano: «Pójdziemy do domu Pana». - duchowny cytował psalmistę i pytał, czy również nam towarzyszy radość oczekiwania na przyjście Pana.  Zaznaczył, że jest też dzisiejszej liturgii Słowa pewien element niepokoju. - Jest to przestroga przed nieprzygotowaniem - dodawał biskup Olszowski. - Jezus wskazuje, że trzeba być przygotowanym i chodzi tu o przygotowanie na spotkanie z Nim na końcu czasów, na które czekamy, bądź na spotkanie w chwili naszej śmierci. Nauka Jezusa jest jasna: jeśli przygotujemy się na nie, to przeżyjemy je z nadzieją i w radości - mówił hierarcha. Przypomniał, że Adwent ma polegać na tym, abyśmy się przemieniali.

W homilii nawiązał też do postaci św. Barbary, która jest patronką górników.
- Nie wiemy dokładnie ani kiedy, ani w jakich okolicznościach poniosła śmierć, ale było to w czasach okrutnych prześladowań chrześcijan. Barbara, córka bogatego poganina, niezwykle mądra, pod wpływem korespondencji z wielkim filozofem Orygenesem, uwierzyła w Chrystusa, ochrzciła się i złożyła ślub czystości - opowiadał historię św. Barbary bp Grzegorz Olszowski. - Ojciec chcąc ją wydać za mąż, żeby złamać jej upór, najpierw uwięził ją w wieży, następnie głodził i straszył, aż w końcu wydał sędziemu. Chłostana, torturowana, poniosła w końcu męczeńską śmierć. Bardzo szybko zaczęto ją czcić jako świętą, zwłaszcza jako patronkę dobrej śmierci, stąd przywiązanie do niej tych, którzy pracują w trudnych i niebezpiecznych warunkach, narażeni nieustannie na śmierć.

- Święta Barbara, patronka górniczej braci, (...) nawiązuje do typowych cech mieszkańców Śląska: odwagi, męstwa, solidarności, uczciwości, pracowitości, przywiązania do wiary i do modlitwy... - wyliczał katowicki bp pomocniczy.

Do zgromadzonych na Eucharystii górników i rodzin mówił o uczciwości i pracowitości: - Uczciwość i pracowitość nie są dzisiaj popularne. Uczciwość i pracowitość to niemodne wręcz słowa. I to jest niedobre. Ludzie mają coraz więcej wątpliwości czy warto być uczciwym, skoro nieuczciwi tak często osiągają sukcesy i czy warto być pracowitym, skoro nie zawsze pracowitość związana jest z właściwym wynagrodzeniem. A przecież pracowitość jest czymś przez co człowiek staje się dobry - zaznaczał bp Olszowski.

Skierował też życzenia do braci górniczej nawiązując do radości Adwentowego oczekiwania: Niech ta radość Wam towarzyszy. Nie tylko w dniu uroczystości Świętej Barbary, lecz również przez cały Adwent. I całe Wasze życie. „Idźmy z radością na spotkanie Pana!”

Liturgia była transmitowana w Programie 1 Polskiego Radia.

4 grudnia, we wspomnienie św. Barbary, patronki górników, branża górnicza świętuje tzw. "Barbórkę". W tych dniach w wielu parafiach archidiecezji katowickiej, na terenie których znajdują się kopalnie, odprawiane są msze św. "barbórkowe". Mają miejsca również tradycyjne akademie i spotkania branży górniczej.

Agnieszka Skrzypczyk-Plaza | Radio eM | KAI

Najnowsze

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej

Do momentu jej kanonicznego objęcia administratorem apostolskim pozostaje abp Adrian Galbas SAC.

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.