Z przykrością zawiadamiamy, że w niedzielę 18.08.2024 r. zmarł śp. ks. Mieczysław Kroemer, lat 63, rocznik święceń 1989, dziekan dekanatu Suszec i proboszcz Parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Kobielicach.


Uroczystości pogrzebowe:

  • środa, 21 sierpnia br. w Parafii Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Marklowicach:
    o 14.15 - różaniec za Zmarłego
    o 15.00 - Msza Święta eksportacyjna
  • czwartek, 22 sierpnia br. w Parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Kobielicach:
    o 10.15 - różaniec za Zmarłego
    o 11.00 - Msza Święta pogrzebowa.

 

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie,
a światłość wiekuista niechaj mu świeci.
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.

Amen.

 

ŚP. KS. MIECZYSŁAW KROEMER, urodził się 7 sierpnia 1961 r. w Marklowicach jako syn Czesława, górnika-instruktora KWK „Marcel” i Elfrydy zd. Juraszek, nauczycielki. Był najstarszym z trójki braci. Ochrzczony został 20 sierpnia 1961 r. w parafii Św. Stanisława w Marklowicach. Tam po raz pierwszy przystąpił do komunii świętej 28 kwietnia 1968 r. i przyjął sakrament bierzmowania 27 kwietnia 1975 r. z rąk bpa Herberta Bednorza wybierając sobie imię Michał.
Naukę w Szkole Podstawowej rozpoczął w wieku 6. lat. Od czwartej klasy był ministrantem i zaczął uczęszczać do Szkoły Muzycznej I stopnia w Wodzisławiu Śląskim. Został lektorem i kantorem w parafii. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej kontynuował naukę na profilu humanistycznym w I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich w Rybniku. Rok później rozpoczął naukę również w rybnickiej Średniej Szkole Muzycznej w klasie klarnetu. Ten etap nauki uwieńczył zdanym egzaminem dojrzałości w 1980 roku. Do seminarium nie wstąpił od razu po maturze. Jak sam wspomina: „myśl ta nurtowała [go] już w klasie XII, lecz nie była ona jeszcze na tyle dojrzała, aby (…) ją zrealizować. W czasie dwóch lat [od matury] (…) mogłem się bardziej zastanowić nad (…) swoim powołaniem. Czyniłem to poprzez obecność na rekolekcjach w Kokoszycach, rozmowy z Księżmi, udział w Oazach organizowanych przez Księży Salwatorianów. Teraz (…) decyzja moja jest przemyślana i przemedytowana.”
W 1982 r. wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Od lipca 1985 roku odbył roczny staż pracy fizycznej w Magazynach PSS „Społem” w Wodzisławiu Śl. jako pracownik magazynowy. Cieszył się opinią „bardzo pracowitego, rzetelnego i punktualnego pracownika”. Święcenia diakonatu otrzymał 10 kwietnia 1988 r. z rąk bpa Janusza Zimniaka. Jako diakon odbył staż duszpasterski w Parafii Św. Jadwigi Śląskiej w Rybniku. Ówczesny proboszcz, ks. Henryk Jośko podkreślił na koniec stażu, że chciałby mieć takiego wikariusza.
Dnia 13 maja 1989 r., z rąk bpa Damiana Zimonia, otrzymał święcenia prezbiteratu w katowickiej katedrze. Zaraz po święceniach otrzymał urlop wypoczynkowy, by od niedzieli, 18 czerwca 1989 roku podjąć pracę duszpasterską w diecezji. Do momentu objęcia swojej pierwszej stałej parafii posługiwał najpierw w parafii Św. Jadwigi Śląskiej w Katowicach-Szopienicach, a później w parafii Św. Jakuba Apostoła w Wiśle Małej.
Na pierwszą placówkę duszpasterską trafił do parafii Matki Bożej Bolesnej w Mysłowicach-Brzęczkowicach, gdzie został wikariuszem do sierpnia 1992 r. i katechizował w tamtejszych szkołach podstawowych. Następnie posługiwał w parafiach: Św. Jana i Pawła, Męczenników w Katowicach-Dębie (1992-1993); Świętej Katarzyny w Jastrzębiu-Zdroju (1993-1996), gdzie m. in. był opiekunem chóru parafialnego, prowadził scholę parafialną, uczył wiernych pieśni, opiekował się niepełnosprawnymi i katechizował m. in. w Zespole Szkół nr 2; Św. Barbary w Katowicach-Giszowcu (1996-2000), gdzie uczył religii w Zespole Szkół Hutniczo-Mechanicznych w Katowicach-Szopienicach, prowadził chór parafialny, Dzieci Maryi, gazetkę parafialną oraz ochronkę dla dzieci z ubogich rodzin. Tam też opiekował się grupą niepełnosprawnych w mieście. Kolejną parafią posługi wikariuszowskiej była parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biertułtowach (2000-2005), gdzie uczył m. in. w Zespole Szkół Sportowych nr 2 w Radlinie; a ostatnią - jeśli chodzi o posługę wikariusza parafialnego - była parafia Chrystusa Króla w Katowicach (2005-2006), gdzie katechizował w Szkole Podstawowej nr 1 i nr 37 oraz Gimnazjum nr 32  i nr 41.
Dnia 10 września 2006 roku został mianowany proboszczem parafii Matki Bożej Królowej Polski w Kobielicach. Tam katechizował w miejscowej Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza. Jak sam napisał: „oprócz pracy z dziećmi, wiele satysfakcji daje mi nawiedzanie szpitala, rozmowa z chorymi”. Współpracował też z Pogotowiem Opiekuńczym nr 1.
Wśród jego pasji i zamiłowań były: muzyka i śpiew kościelny, poenitentia, teologia moralna oraz katecheza. W 2009 roku został wybrany wicedziekanem dekanatu Pszczyna. W 2014 roku obchodził srebrny jubileusz kapłaństwa. W 2017 roku został wybrany przez księży dziekanem dekanatu Suszec, a w 2022 roku ponownie wybrany przez księży dziekanem tego dekanatu na drugą kadencję. Od grudnia 2017 r. był opiekunem duchowym Grupy Modlitewnej Świętego Ojca Pio, która powstała w parafii Proboszcza Mieczysława.
Zmarł po długiej chorobie 18 sierpnia 2024 r., w 64. roku życia i 36. roku kapłaństwa. W godzinie miłosierdzia, 21 sierpnia 2024 r. odprawiono Mszę Świętą eksportacyjną w rodzinnej parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Marklowicach. Dzień później, 22 sierpnia 2024 r., w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej odprawiono pogrzeb w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Kobielicach, w której był proboszczem przez ostatnie 17 lat.

Boże, miłosierny Panie, daj duszom sług i służebnic Twoich miejsce w niebie, błogosławiony pokój i jasność Twojego światła.

Panie, wysłuchaj łaskawie naszych modlitw za dusze sług i służebnic Twoich, za które się modlimy prosząc, abyś je przyjął do społeczności swoich Świętych.

Spraw, prosimy Cię, Panie, aby dusze sług i służebnic Twoich, oczyszczone ze swoich win, otrzymały przebaczenie i wieczny odpoczynek.

Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.