W dniu 19. maja 2022 o godz. 17.00 Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach zaprasza na wernisaż wystawy stałej pt. Od nowa, który odbędzie się w nowej siedzibie Muzeum, wnętrzu byłej drukarni, przy ul. Wita Stwosza 11.

W programie znajdą się: uroczyste otwarcie wystawy stałej, otwarcie wystawy czasowej kolekcji prac Macieja Bieniasza, promocja książki ks. dr Sławomira Filipka „Apostołowie wybrani przez Boga”. Wydarzenie uświetni występ muzyczny.

Idea powstania Muzeum Diecezjalnego pojawiła się u progu historii diecezji katowickiej. W program budowy zespołu katedry wraz z budynkami przyległymi wpisane zostało Muzeum jako jedna z samodzielnych instytucji. Idea ta nawiązywała do tradycji budowy katedr europejskich z zakładanymi przy nich skarbcami kościelnymi. Borykająca się ze zdobyciem środków na budowę katedry kuria diecezjalna przekazała swoją kolekcję powstałemu w 1927 roku Muzeum Śląskiemu. Inicjatywa powstania Muzeum Diecezjalnego wróciła dopiero po półwieczu. Wydarzeniem zapowiadającym jego powstania była zorganizowana w 1975 roku wystawa obrazująca historię życia religijnego na Górnym Śląsku. W dniu 20. listopada 1983 roku biskup Herbert Bednorz poświęcił pomieszczenia, w których zorganizowano ekspozycję muzealną. Dzień ten uznawany jest za oficjalną datę powstania.

Wystawa stała prezentować będzie przekrojowo zbiory muzealne, poczynając od średniowiecznych zabytków śląskiej sztuki sakralnej, poprzez tematykę hagiograficzną, ikony, sztukę polską przełomu XIX i XX wieku oraz pierwszej połowy XX wieku, pamiątki po duchownych diecezji katowickiej, aż po sztukę współczesną.

 

Najnowsze

23 maj 2022

Pasterze Metropolii w Katowicach

W poniedziałek (23.05) w katowickiej Kurii Metropolitalnej odbyło się tradycyjne spotkanie biskupów...

22 maj 2022

Jubileusze małżeńskie

Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca w katedrze Chrystusa Króla była...

22 maj 2022

I Dni Dulcissimiańskie

Po sobotnim sympozjum, niedziela była czasem świętowania z Eucharystią, kołoczem i poświęceniem...

20 maj 2022

Małżeństwo to powołanie, które należy odkrywać, a potem realizować

– Małżeństwo to powołanie, które należy odkrywać, a potem realizować – zaznaczył...

19 maj 2022

Muzeum Archidiecezjalne na nowo

Nowa siedziba instytucji wraz znajduje się w przestrzeni postindustrialnej – dawnej Drukarni...

19 maj 2022

Msza św. w intencji abp. Skworca

Metropolita świętował urodziny i imieniny wspólnie ze zgromadzonymi w katedrze Chrystusa Króla...