W środę popielcową metropolita katowicki przewodniczył Mszy w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. W homilii zachęcił do dobrego przeżycia okresu Wielkiego Postu.

Abp Skworc podkreślił, że 40-dniowy post rozpoczynający się w środę popielcową przywołuje biblijne wydarzenia z historii zbawienia. Wspomniał starotestamentalną wędrówkę narodu wybranego przez pustynię do ziemi obiecanej. – Na pustyni, w drodze, naród wybrany duchowo dojrzał – mówił abp Skworc wskazując, że dzieje wędrowania „opisane w Księdze Wyjścia i Liczb umacniają wiarę i związek narodu wybranego z Bogiem Jahwe”.

Drugim obrazem biblijnym, na który zwrócił uwagę metropolita katowicki była scena kuszenia Jezusa. Przypomniał, że na miejsce pustynne przed rozpoczęciem swej działalności udał się Jezus, nowy Mojżesz. – Czas pobytu na pustyni jest dla Niego czasem postu i duchowej walki, pokonywania podsuwanych przez Złego pokus – mówił abp Skworc.

Zachęcając do dobrego przeżycia Wielkiego Postu zaproponował, by na wzór Izraela – narodu wybranego, Jezusa, mistyków i ojców Kościoła wyjść na pustynię „posłuchać głosu Oblubieńca”, uwolnić się od spraw bieżących, skierować myśli ku Bogu i wieczności.

– Im bardziej damy się zaangażować Jego Słowu, tym bardziej uda nam się doświadczyć Jego bezinteresownego miłosierdzia względem nas. Nie pozwólmy zatem, aby ten czas łaski przeminął daremnie, w zarozumiałym złudzeniu, że to my jesteśmy panami czasów i sposobów naszego nawrócenia ku Niemu całym swym sercem – zachęcał metropolita katowicki.

Metropolita katowicki przypomniał, że pomocą we właściwym przeżyciu Wielkiego Postu i wychodzeniu na pustynię – której „można doświadczyć także w mieście” – winny stać się rekolekcje parafialne, dni skupienia oraz codzienna adoracji Najświętszego Sakramentu.
Wskazał też – za fragmentem odczytanej Ewangelii – na wartość modlitwy, jałmużny i postu, znaczenie czystych intencji i właściwej motywacji.

Upomniał się także o cnotę prawdomówności, tak w życiu indywidualnym, jak i społecznym. – Każdy podstęp wobec drugiego człowieka, każda skłonność do używania osoby ludzkiej w charakterze narzędzia, każde używanie słów po to, aby wpływać na innych swoim zagubieniem moralnym, swoim wewnętrznym nieporządkiem wprowadza w życie społeczne atmosferę kłamstw. Trzeba przywrócić niezastąpione niczym miejsce cnocie prawdomówności. Trzeba, by ona kształtowała życie rodzin, środowisk, społeczeństwa, środków przekazu, kultury, polityki i ekonomii – dodał.

Metropolita katowicki co roku przewodniczy Mszy z obrzędem posypania głów popiołem w katedrze Chrystusa Króla. W piątek podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej o charakterze ekspiacyjnym będzie się modlił za ofiary nadużyć seksualnych przed osoby duchowne.

Ks. Rafał Skitek /Radio eM

Najnowsze

25 kwiecień 2024

Podsumowanie Dnia Dobra organizowanego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej

- Coraz więcej osób zaczyna czuć, że to jest święto wolontariatu -...

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej [aktualizacja]

Do momentu jej kanonicznego objęcia, które będzie miało miejsce 8 maja, administratorem...

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.