Metropolita katowicki przewodniczył mszy św. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach w intencji Małżeńskich Jubilatów. Wydarzenie rokrocznie wpisuje się w obchody Metropolitalnego Święta Rodziny.

Na początku homilii abp Skworc przypomniał intencję mszy świętej. - Dziś świętujemy małżeńskie jubileusze i dziękujemy za małżonków, którzy zaprosili do swego związku samego Zbawiciela, aby im towarzyszył, prowadził i wspierał - mówił. Dodał, że liturgia ta rozpoczyna tegoroczne obchody Metropolitalnego Święta Rodziny. W tym roku Święto - ze względu na pandemię koronawirusa - odbywa się w okrojonej formule.

Hasło przewodnie tegorocznego świętowania to: „Rodzina przestrzenią spotkania”, które metropolita nazwał proroczym. Podkreślał, że rodzina stała się taką przestrzenią "zwłaszcza w okresie izolacji, kwarantanny, społecznego dystansu i innych nadzwyczajnych działań, wskazywanych, jako droga wyjścia z epidemiologicznego kryzysu."

W homilii arcybiskup nawiązał też do ewangelicznego obrazu nawiedzenia Elżbiety przez Maryję (Łk 1,39-56). - Weselenie się z powodu radości spotkania jest w pewnym sensie wzorem i symbolem wszelkiej innej komunikacji, której uczymy się jeszcze przed przyjściem na świat. Łono matki, które nas gości było pierwszą "szkołą" przekazu, na którą składa się słuchanie i kontakt cielesny, gdzie zaczynamy zapoznawać się ze światem zewnętrznym, w środowisku bezpiecznym, przy uspokajającym dźwięku bicia serca matki - wskazywał.

Dalej hierarcha mówił o tym, że po przyjściu na świat jesteśmy w pewnym sensie w "łonie", jakim jest rodzina. Jest to dom, czyli "miejsce, gdzie człowiek uczy się pierwszego słowa". Przypomniał, że w rodzinie uczymy się mówić w "języku ojczystym", to znaczy w języku naszych przodków. - Nie najważniejszą jest rzeczą czy używamy języka literackiego, czy gwary; czy „godomy” po polsku czy po śląsku; najważniejsze by to był język miłości, budujący więzi i bliskość - podkreślał abp Skworc.

Wskazywał, że ważne, by była to prawdziwa komunikacja, "czyli przekaz z pokolenia na pokolenie nie tylko informacji, ale i wartości budujących wspólnotę!"

- Doświadczenie uczy, że nie ma spotkania bez komunikacji - uświadamiał metropolita dodając, że to rodzina jest szkołą komunikacji. Małżonków - jubilatów nazwał "nauczycielami i mistrzami komunikacji" względem swoich dzieci i wnuków. - W rodzinie istnieje zdolność, aby nawzajem się objąć, wspierać, towarzyszyć sobie nawzajem, odczytać spojrzenia i milczenie, wspólnie się śmiać i płakać, co pozwala nam zrozumieć czym jest naprawdę komunikacja: odkrywanie więzi i budowanie bliskości - podkreślał.

Zachęcił, by małżonkowie przekazywali młodym, żeby ze sobą rozmawiali. Bolesnym nazwał brak dialogu miedzy rodzicami i dziećmi, czy między rodzeństwem, w rodzinie. - Te wszystkie trudne sytuacje może rozbroić słowo: wybacz, przepraszam i uśmiech. To także podstawowy, uprzedzający słowo sposób komunikacji - zaproponował.

Wskazał, że rodzina jest również miejscem, w którym mieszkając razem, doświadczamy ograniczeń własnych oraz osób bliskich, małych i wielkich problemów współżycia, czy współpracy. - W poczuciu realizmu stwierdzamy, że trudno o rodzinę idealną - uświadamiał dodając, że nie wolno nam bać się niedoskonałości, kruchości, a nawet konfliktów. Zachęcał do rozwiązywania ich w sposób konstruktywny. Arcybiskup rodzinę nazwał też szkołą przebaczenia.

Zwracając się do zgromadzonych w katedrze Jubilatów Małżeńskich, jak i tych, którzy łączyli się w transmisji radiowej, czy internetowej mówił: "Należycie – do pokolenia semper fidelis! Zawsze wiernych – ślubom małżeńskim i zobowiązaniom płynącym ze chrztu św. W ten sposób codzienna wierność staje się apostolstwem i świadectwem całego życia, za które wam dziś dziękujemy!"  

Przypomniał, że do komunikacji należy również milczenie i słuchanie. Zachęcił Jubilatów do słuchania Słowa i życia Eucharystią. - Kościół się modli z wami i za was! Gratuluje wam jubileuszy. A to zawsze szczególny czas łaski! Niech Bóg – przez Chrystusa w Duchu Świętym – obdarzy was nimi obficie - życzył Jubilatom metropolita katowicki.

Abp Wiktor Skworc przewodniczył mszy św. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach w intencji Małżeńskich Jubilatów. Liturgia była transmitowana  w diecezjalnym Radiu eM i w Internecie. Wydarzenie rokrocznie wpisuje się w obchody Metropolitalnego Święta Rodziny, którego tegoroczna - 13. edycja - odbywa się w okrojonej formule. To ze względu na pandemię koronawirusa.

asp/Katowice

Najnowsze

25 kwiecień 2024

Podsumowanie Dnia Dobra organizowanego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej

- Coraz więcej osób zaczyna czuć, że to jest święto wolontariatu -...

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej [aktualizacja]

Do momentu jej kanonicznego objęcia, które będzie miało miejsce 8 maja, administratorem...

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.